W 2025 r. całkowita zablokowana wartość stablecoinów wzrośnie do 200 miliardów dolarów, a popyt na karty obsługujące spowoduje to znaczny wzrost aktywów, twierdzą eksperci, z którymi rozmawiał Cointelegraph.
Według założyciela protokołu Ethena, Guya Younga, moneta typu USDT należąca do Tethera będzie nadal dominować na rynku ze znaczną marżą wyzwaniem dla rynku będą nowe start-upy z branży fintech.
Podobny punkt widzenia podziela dyrektor ds. marketingu Alchemy Pay, Ailona Tsik. Uważa, że większość rynku pozostanie w tyle za stablecoinami wspieranymi przez waluty fiducjarne. Ekspert zauważył, że w 2025 r. przyjęcie tych aktywów w sektorze finansów zdecentralizowanych (DeFi) i na rynkach wschodzących przyspieszy.
Szef działu kryptowalut w Visa, Cuy Sheffield, powiedział, że w przyszłym roku znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na karty obsługujące stablecoiny. Według niego Visa planuje rozszerzyć swoje możliwości, aby umożliwić wydawcom dokonywanie płatności takimi kartami bezpośrednio w firmie.
Dyrektor generalny Uphold Simon McLoughlin jest przekonany, że monety typu stablecoin staną się trendem w płatnościach międzynarodowych w perspektywie średnioterminowej. Stwierdził to również dyrektor rynku BitPay Bill Zielke. Według jego informacji do końca 2024 roku stablecoiny będą stanowić 5% wszystkich transakcji na platformie. Uważa, że ten trend utrzyma się w roku 2025, a rola stablecoinów w płatnościach b2b będzie tylko rosła.
Według ekspertów Cointelegraph kluczowym problemem dla monet typu stablecoin w 2025 r. będzie ogólna niepewność co do regulacji prawnych oraz niespójne podejście różnych krajów. Jurysdykcje posiadające jasne, proste i jasne zasady prawdopodobnie odniosą korzyści, podczas gdy rynki o zbyt skomplikowanych i uciążliwych regulacjach przegrają – podsumowali eksperci publikacji.
Wcześniej specjaliści z firmy venture capital Andreessen Horowitz (a16z) wymienili główne trendy na rynku kryptowalut w przyszłym roku 2025. Eksperci spodziewają się szybkiego rozwoju stablecoinów i portfeli kryptowalutowych opartych na sztucznej inteligencji.
Источник: bits.media