Найважливішим критерієм вибору житла як при купівлі, так і в оренді, є ціна.
У 2024 році попит на купівлю житла дещо знизився, але ціни на квартири та будинки зросли у більшості міст західних і центральних областей України. Про це йдеться у дослідженні “OLX Нерухомість”.
Зазначається, що вторинний ринок продажу/купівлі житла все ще не досяг довоєнних показників через депопуляцію, зниження платоспроможності та невизначеність щодо майбутнього, яка створює відкладений попит на купівлю. Проте цей сегмент підтримала програма “єОселя”, надавши можливість купівлі житла в кредит: 69% опитаних українців знають про програму, 8% вже скористалися нею, а 36% планують.
Попит на купівлю житла у січні-жовтні 2024 року знизився на 3,1% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, становлячи 75% від довоєнного рівня 2021 року. На вторинному ринку кількість оголошень про продаж квартир зросла на 5%, а будинків – на 8%.
Відео дня
Ціни на квартири та будинки у 2024 зросли у більшості міст, зокрема в західних і центральних областях України. Водночас вартості знижуються в східних регіонах, а також у Дніпрі, Сумах, Запоріжжі та Херсоні. Лідером за зростанням вартості 1-, 2- та 3-кімнатних квартир стало Рівне.
Як повідомили в “OLX Нерухомість”, найважливішим критерієм вибору житла для шукачів нерухомості як при купівлі, так і в оренді, є ціна. В той самий час зростає важливість нових критеріїв воєнного часу: поверховості, автономного живлення та опалення, а також наявності бомбосховища.
“Ринок оренди у 2024 році загалом відзначився зростанням. Виклики, з якими зіштовхнулись українці – вимушені переїзди, евакуація, потреба в житлі для військових, зміна міста через роботу – стали поштовхом для розвитку сегмента. Попит на довгострокову оренду зріс на 8,4% (порівнюючи із рівнем 2023 року) та на 8% перевищив довоєнний 2021 рік”, – йдеться у дослідженні.
Зазначається, що кількість пропозицій довгострокової оренди знизилась на 11%, що призвело до збільшення медіанної вартості оренди по Україні на 20%, порівнюючи з 2023 роком. Зростання цін спостерігалося для всіх типів квартир: 1-, 2- та 3- кімнатних, у межах від 18% до 24%. Найвища медіанна вартість оренди в Києві та Ужгороді.
Аналітики OLX зазначили, що подобова оренда у 2024 році виступала одним із драйверів ринку нерухомості, хоча її частка значно менша, ніж у сегменті купівлі-продажу та довгострокової оренди. За останній рік попит на подобову оренду зріс на 19,3%.
Київ має найвищу вартість подобової оренди квартир та будинків. Щодо інших обласних центрів України, то найбільше зростання вартості за рік відбулось в містах поблизу лінії фронту: Сумах (+13%), Полтаві (+13%), Черкасах (+11%) та Харкові (+10%).
Цікавим є той факт, що в Одесі приріст попиту на подобову оренду в червні становив рекордних +285%. Попри небезпеку обстрілів українці поїхали до моря влітку 2024 року.
Ринок нерухомості в Україні – останні новини
В разі нової можливої хвилі віялових відключень, за попередньою оцінкою, попит на первинному ринку може впасти в середньому на 50%. Разом з тим попит може повернутися до попередніх показників відразу після відносної стабілізації енергетики, вважає директорка з продажів будівельної компанії GAZDA Маріанна Бігунець.
За даними опитування “OLX Нерухомість”, більшість українців не планують орендувати житло на період новорічних свят, а серед тих, хто планує поїздку на Новий рік, здебільшого обирають Карпати. Що стосується готовності витрачати кошти на житло, то 44% респондентів закладають у бюджет на оренду 2000–5000 грн за день, а ще 44% обирають варіанти до 2000 грн, 11% – від 10 000 гривень.