Chociaż piramidy tradycyjnie kojarzą się z Egiptem, najwięcej ich znajduje się w innym afrykańskim kraju – Sudanie.
URA-Inform podaje to powołując się na IFLScience.
Podaje się, że jest tam od 220 do 255 piramid, co znacznie przewyższa liczbę piramid egipskich, którą szacuje się na około 118. Piramidy te, mniejsze, ale nie mniej imponujące, zbudowali władcy starożytnego królestwa Kush.
Historia i znaczenie piramid kuszyckich
Królestwo Kusz, które istniało od VIII wieku p.n.e. mi. w Nubii (od Asuanu w Egipcie po Chartum w Sudanie), stała się wielką potęgą w regionie. W czasach 25. dynastii Kuszyci rządzili nawet Egiptem, pozostawiając po sobie dynastię tak zwanych „Czarnych Faraonów”. Pierwszy z nich, Pian, najechał Egipt w 770 roku p.n.e. p.n.e., ustanawiając nową dynastię z siedzibą w Napacie.
Pian został pierwszym władcą Kush pochowanym w piramidzie na nekropolii El-Kurru. Zainspirowany tradycjami egipskimi wyznaczył trend, który kontynuowali jego następcy.
Po utracie kontroli nad Egiptem Kuszyci wycofali się do Nubii, zakładając nową stolicę w Meroe. To właśnie tam zlokalizowana jest większość piramid nubijskich – około 200 budynków wzniesionych od III wieku p.n.e. mi. W piramidach pochowanych jest 41 członków rodziny królewskiej.
Upadek królestwa i utrata dziedzictwa
Kush kwitł aż do IV wieku naszej ery. e., kiedy ostatecznie został opuszczony po starciach z armią rzymską i sąsiednim królestwem Aksum. W XIX wieku dzięki archeologom ponownie odkryto piramidy Meroe i artefakty z królestwa Kush. Jednak ich pierwszymi odkrywcami byli rabusie grobowców, tacy jak Giuseppe Ferlini, którzy spowodowali ogromne zniszczenia pomników.
Dziś większość piramid jest w złym stanie. Zniszczenia pogłębiają konflikty domowe, które trwają od połowy XX wieku, co utrudnia przyciągnięcie turystów i finansowanie renowacji.
Zapomniany klejnot starożytności
W przeciwieństwie do egipskich piramid, które przyciągają miliony turystów i są objęte ochroną jako obiekt światowego dziedzictwa kulturowego, piramidy nubijskie w Sudanie pozostają w cieniu. Ten mało znany zabytek wielkiej cywilizacji zasługuje na uwagę i ochronę, aby opowiedzieć światu kolejną wyjątkową historię starożytnego świata.
Przypominamy, że wcześniej informowano, że odkryto w nim dziesiątki nowych starożytnych mumii Egipt: jak zadziwili archeologów (zdjęcie).