Zachowanie Władimira Putina, zwłaszcza jego styl chodzenia, od dawna przyciąga uwagę naukowców i psychologów.
URA-Inform podaje to, powołując się na Komentarze.
Specyfiką jest to, że on aktywnie macha lewą ręką, podczas gdy prawe pozostaje prawie nieruchome. Naukowcy zaproponowali kilka teorii wyjaśniających tę asymetrię.
Jedno z najczęstszych założeń dotyczy doświadczenia zawodowego Putina w KGB. Według BMJ agentów uczono trzymać prawą rękę blisko ciała, aby w razie potrzeby szybko wyciągnąć broń. Taki nawyk wykształcony w czasie służby może utrzymywać się przez wiele lat i odbijać się na sposobie chodu, zwanego „chodem strzelca”.
Inne hipotezy dotyczą czynników medycznych. Niektórzy eksperci uważają, że ta cecha może być wczesnym objawem zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona. Jednak brak innych objawów tej choroby sprawia, że ta wersja jest mało prawdopodobna.
Wreszcie istnieje psychologiczne spojrzenie na tę kwestię. Niektórzy eksperci uważają, że asymetryczny chód może być zamierzony i stanowić element tworzenia określonego wizerunku. Może symbolizować np. dyscyplinę, pewność siebie czy gotowość do działania, wzmacniającą wizerunek lidera.
Mimo różnorodności teorii, ze względu na brak danych, jest to tylko jedna z hipotez, którą trudno potwierdzić .
Przypomnijmy, że już wcześniej informowano, że Putin wysłał Trumpowi na konferencji prasowej sygnał: eksperci zwrócili uwagę na ważny niuans.