Rada Najwyższa w drugim czytaniu przyjęła projekt ustawy nr 11161 w sprawie zmian w trybie odszkodowań za mienie zniszczone na terytoriach okupowanych. Dokument ułatwia otrzymywanie płatności. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Podatkowej Jarosław Żeleznyak.
►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Za przyjęciem ustawy głosowało 292 posłów.
Zgodnie z dokumentem wniosek o odszkodowanie można złożyć w specjalnym trybie, bez dostarczania zdjęć i wideo potwierdzające uszkodzenie. Nie przewidziano także fizycznej kontroli obiektów.
Jak zauważają autorzy projektu, po wybuchu wojny na pełną skalę 4,9 mln osób wewnętrznie przesiedlonych zostało zmuszonych do przeniesienia się do nowych społeczności. W wyniku działań wojennych i czasowej okupacji utracili majątek, w tym nieruchomości.
W odróżnieniu od mieszkańców terytoriów okupowanych, wewnętrzni przesiedleńcy z terytoriów znajdujących się na liście terytoriów, na których toczą się lub są czasowo okupowane działania wojenne przez Federację Rosyjską, nie mają możliwości udowodnienia faktu zniszczenia lub uszkodzenia swojej nieruchomości bez takiego dowodu nie ma możliwości liczyć na dalsze odszkodowanie za swój majątek” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, inicjatywa ta ma na celu wspieranie integracji wewnętrznie przesiedlonych do społeczności, zachęcając je do pozostania na Ukrainie i odbudowania tu swojego życia.
Ubezpieczenie domu od skutków „przyjazdu”
- Nieruchomości