Po prawie trzech latach pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, wojna, według ekspertów, zbliża się do fazy końcowej, a perspektywy pokojowego rozwiązania stają się coraz bardziej realistyczne.
Poinformowała o tym agencja URA-Inform, powołując się na NYT
Rajan Menon, emerytowany profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Columbia, nakreślił możliwe scenariusze zakończenia wojny.
Uważa, że powrót Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych mógłby radykalnie zmienić dynamikę konfliktu. Trump twierdzi, że może szybko zakończyć wojnę, wykorzystując groźbę odcięcia pomocy wojskowej dla Ukrainy i zwiększając presję na Rosję, aby osiągnęła porozumienie. Nie przedstawił jednak jeszcze jasnego planu realizacji swoich zamierzeń.
Zmiana priorytetów USA w kierunku regionu Azji i Pacyfiku, mająca na celu powstrzymanie Chin, popycha Europę do większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa Ukrainy.
Oto możliwe opcje zapewnienie powojennego bezpieczeństwa kraju:
- Członkostwo w NATO
Pozostaje to kluczowym celem Ukrainy, jednak osiągnięcie jednomyślności wszystkich członków Sojuszu będzie trudne. Obecnie kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, sprzeciwia się przystąpieniu lub proponuje jego odroczenie. - Koalicja Gwarantów Bezpieczeństwa
Alternatywą jest utworzenie koalicji państw, które będą rozważa się zapewnienie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Udział USA w takim porozumieniu wydaje się jednak wątpliwy, zwłaszcza w kontekście możliwej polityki Trumpa. - Zbrojna neutralność
Opcja ta wiąże się ze wzajemnymi zobowiązaniami: Rosja nie atakuje Ukrainy, a Ukraina odmawia wstąpienia do NATO i stacjonowania obcych wojsk. Choć jest to scenariusz kompromisowy, niesie on ze sobą ryzyko bezbronności Ukrainy. W tym przypadku Kijów powinien nalegać na utrzymanie potężnej armii i możliwości zakupu broni. - Przywództwo europejskie
Niektóre kraje europejskie, w tym Francja i Polska, dyskutują o możliwość stacjonowania swoich wojsk na Ukrainie po wojnie. Na razie pomysły te są na etapie dyskusji, bez konkretnych decyzji.
«Po ponad 1000 dniach wojny, w której zginęło tysiące ludzi i zniszczyła dużą część Ukrainy, koniec może się zbliżać. Ale dla trwałego pokoju, a nie dla zamrożenia, które wystarczy, aby Rosja przegrupowała się i ponownie zaatakowała, liczy się to, co stanie się po zakończeniu wojny” – dodał. podsumował profesor.
Trump wygłosił także szereg wypowiedzi na temat Ukrainy: na co powinien przygotować się Zełenski.