Ślub syna indyjskiego miliardera Mukesha Ambaniego o wartości 600 milionów dolarów, który odbył się na początku tego roku, był świadectwem najwyższego zaufania superbogatych w kraju, wspieranego przez szybko rozwijającą się gospodarkę i popyt na indyjskie aktywa – pisze Bloomberg.
► Przeczytaj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: najważniejsze wiadomości finansowe
Co się dzieje
Jednak po sześciu miesiącach perspektywy nagle stają się mniej różowe. Zarówno Mukesh Ambani, prezes konglomeratu Reliance Industries Ltd, jak i inny potentat Gautam Adani, założyciel Adani Group, stoją obecnie w obliczu wielu zagrożeń dla swoich firm.
Działalność energetyczna i detaliczna Ambaniego osiągała słabsze wyniki w obliczu rosnących obaw inwestorów związanych z zadłużeniem, podczas gdy imperium Adaniego wstrząsnęło dochodzeniem Departamentu Sprawiedliwości USA, które grozi obcięciem finansowania i utrudnieniem zdobywania kontraktów. Nadal nie jest jasne, czy dla nich obojga najgorsze już minęło.
Przeczytaj: imperium biznesowe Hindusa Gautama Adaniego straciło 34 miliardy dolarów kapitalizacji
Dla Adaniego działania amerykańskich prokuratorów w listopadzie w sprawie domniemanego przekupstwa oznaczały niepożądany powrót na arenę międzynarodowych mediów. Starał się wzmocnić zaufanie inwestorów po tym, jak firma Hindenburg Research, zajmująca się sprzedażą krótką, opublikowała w zeszłym roku raport oskarżający ją o oszustwo.
Adani zaprzeczył tym oskarżeniom. Powiedział na wydarzeniu po oskarżeniach USA, że firma zobowiązała się do „przestrzegania przepisów na światowym poziomie” i że każdy atak na firmę „tylko ją wzmacnia”.
Zarzuty prawdopodobnie wywrą presję na grupę – i jej cenę akcji – w nowym roku, zauważają istotne osoby. Bogactwo Adaniego osiągnęło najwyższy poziom 122,3 miliarda dolarów w czerwcu, po tym jak pracował nad wzmocnieniem swoich finansów po ataku Hindenburga. Zyski te wyparowały obecnie po oskarżeniach USA o nadzorowanie przekupstwa indyjskich urzędników rządowych, a według indeksu Bloomberg Billionaries Index jego majątek wynosi obecnie 82,1 miliarda dolarów.
Przeczytaj : Firmy indyjskiego miliardera Adaniego straciły w ciągu tygodnia 100 miliardów dolarów
Majątek Ambaniego, najbogatszego człowieka w Azji, również spadł, choć w mniej dramatyczny sposób. Jego szczytowa wartość wyniosła około 120,8 miliarda dolarów w lipcu, kiedy huczne wesela rodzinne były w pełnym rozkwicie. Jej flagowy konglomerat Reliance zmaga się ze słabnącymi zyskami w branży energetycznej i słabszym popytem konsumenckim w dziale detalicznym. Jego majątek netto na dzień 13 grudnia wynosił 96,7 miliarda dolarów. Według Bloomberg Billionaries Index zarówno Ambani, jak i Adani wypadły z elitarnego klubu centymiliarderów – tych, których majątek netto przekracza 100 miliardów dolarów.
Ambani liczy na strategiczną zmianę, która zmusił swój konglomerat do większego skupienia się na platformach cyfrowych, markach detalicznych i energii odnawialnej, aby pobudzić wzrost. Jednak wzrost sprzedaży i zysków w branży detalicznej spowolnił, podczas gdy cyfrowi konkurenci nabrali dynamiki na rynku żywności i artykułów gospodarstwa domowego, szczególnie w największych miastach Indii. Akcje Reliance spadły o 1,5% w 2024 r., pozostając w tyle za 14% wzrostem indeksu Nifty 50.