Pracownicy Revolut i pierwsi inwestorzy sprzedali od sierpnia akcje warte około 1 miliard dolarów, po tym jak licencja bankowa tej firmy z branży fintech w Wielkiej Brytanii zapewniła jej wsparcie ze strony głównych instytucji finansowych i wycenę na 45 miliardów dolarów, pisze Financial Times.
► Subskrybuj kanał telegramu Ministerstwa Finansów : główne aktualności finansowe
Pokazuje skala sprzedaży o przekształceniu Revoluta, którego współzałożycielem jest Ukrainiec Vlad Yatsenko, z nowicjusza w branży fintech w poważnego konkurenta na rynku bankowym.
Grupa dwukrotnie kontynuowała wtórną sprzedaż akcji. Początkowo akcje mogli sprzedawać jedynie obecni pracownicy firmy, ale potem szansę otrzymali także pierwsi inwestorzy i byli pracownicy.
Sprzedaż, która rozpoczęła się miesiąc po przyznaniu Revolut długoletniego kontraktu oczekiwana licencja bankowa w Wielkiej Brytanii, przyciągnęła wielu inwestorów instytucjonalnych, w tym Mubadalę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który po raz pierwszy kupił pakiet akcji.
Według źródeł inwestorzy Early Venture sprzedali w drugiej rundzie akcje o wartości około 500 mln dolarów runda sprzedaży. Ogółem sprzedaż akcji powinna obecnie przekroczyć 1 miliard dolarów – dodali.
Według „Financial Times” współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Nikołaj Storonski zarobił w pierwszej rundzie od 200 do 300 milionów dolarów.
< ul class= "news-chips">