Kornelia. Zdjęcie: lrt.lt < /i>
Mistrzostwa Świata w sportach funkcjonalnych na Węgrzech stały się areną dyskusji na temat moralności, postaw i wartości obywatelskich. Reprezentantka Litwy Cornelia Dudaite postanowiła publicznie wyrazić swój sprzeciw wobec obecności rosyjskich sportowców na zawodach. Jej gest – koszulka z napisem „uczyń Rosję znów małą”, przypominający agresję Federacji Rosyjskiej – wywołał lawinę reakcji, w tym decyzję organizatorów o usunięciu lekkoatletki z zawodów.
Cornelia Dudayte, zainspirowana hasłem prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, weszła na paradę narodów z koszulką, która upamiętniała agresję Rosji na Ukrainę. Jej protest spowodowany był faktem, że rosyjscy sportowcy rywalizowali pod „neutralną flagą”, ale pokazywali swoje symbole narodowe.
-is-layout-flow”>
Jeśli Rosjanie mogą nosić koszulki z imieniem i nazwiskiem swojego zawodnika kraju, dlaczego nie mogę wesprzeć Ukrainy? Nie ma tu ukraińskich sportowców, nie mogą tam być, bo są na froncie, o czym my tu mówimy?
Dudayte powiedział. >
Po ostrzeżeniach organizatorów sportowcy zasugerowali zdjęcie koszulek i usunięcie odpowiednich zdjęć z portali społecznościowych. Odmowa Dudaite doprowadziła do jej oficjalnego zawieszenia.
Ostra reakcja na ten incydent zmusiła Litewską Federację Sportów Funkcjonalnych do podjęcia radykalnej decyzji. W oficjalnym oświadczeniu federacja odnotowała:
Federacja Litewskie Sporty Funkcjonalne zdecydowały się na rezygnację z Mistrzostw Świata w Budapeszcie (Węgry) ze względu na nieostrożne podejście organizatorów do polityki „neutralnej flagi”. Jest to niezgodne z naszymi wartościami.
Chociaż Litwa straciła szansę na dalszą rywalizację, dała się poznać jako kraj, który przedkłada wartości moralne ponad zaszczyty sportowe. Jej przykład pokazuje, że na arenie światowego sportu warto walczyć o prawdę i sprawiedliwość.
Przypomnijmy, że niedawno ukraińska lekkoatletka Yaroslava Maguchikh została najlepszą sportsmenką świata w 2024 roku.