Ukraina i Polska uzgodniły procedurę zwrotu skonfiskowanych środków. Strony doszły już do porozumienia w sprawie pierwszej praktycznej sprawy, która została nielegalnie wyprowadzona z Ukrainy na kwotę 5 mln dolarów. Poinformowała o tym szefowa Narodowej Agencji Wyszukiwania i Zarządzania Aktywami Elena Duma.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finanse
Według niej zwrot środków planowany jest na dwa sposoby: jako dowód rzeczowy lub w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Duma zauważyła, że pomimo prób tworzenia przeszkód ze strony zainteresowanych stron oba kraje dysponują wystarczającymi narzędziami prawnymi, aby pomyślnie zakończyć ten proces.
„To będzie ważny precedens. Polska będzie pierwszym krajem, który wdroży w praktyce mechanizm zwrotu skonfiskowanych środków z rachunków zagranicznych. To pokaże światu, że takie mechanizmy naprawdę działają” – powiedziała.
Polski prokurator procesowy potwierdził już gotowość strony polskiej do zapewnienia zwrotu środków Ukrainie, co wskazuje na wysoki poziom współdziałania organów ścigania obu krajów i wspólna chęć przywrócenia sprawiedliwości.
Wykorzystując zwrócone środki Narodowa Agencja planuje zakup obligacji wojennych.
„Ukraina wszystko zwróci który kiedyś został skradziony państwu. A to, zdaniem naszych ekspertów, około 100 miliardów dolarów” – podkreśliła Duma.