Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił apelację producenta chipów Nvidia o oddalenie pozwu zbiorowego złożonego przez inwestorów kryptowalutowych w 2018 r. . Skarga dotyczy górnictwa – powodowie twierdzą, że spółka wprowadziła akcjonariuszy w błąd.
Sędzia Sonia Sotomayer wyjaśniła, że wniosek Nvidii rodzi wiele pytań. Jak to ujmuje Sotomayer, „sąd nie wydaje zaświadczenia o sprostowaniu”. Sprawy Sądu Najwyższego stanowią precedens prawny na poziomie stanowym, a pozew zbiorowy przeciwko Nvidii uważa się za zbyt wąski, aby Sąd Najwyższy mógł interweniować.
Skargę przeciwko Nvidii złożyła szwedzka firma E. Ohman J:or Fonder AB. Firma twierdzi, że Nvidia nie ujawniła dokładnie akcjonariuszom, jaka część jej przychodów w 2018 roku pochodziła ze sprzedaży procesorów graficznych kopaczom kryptowalut. Inwestorów Nvidii celowo trzymano w niewiedzy, a brak informacji na temat wydobywania kryptowalut w dokumentach Nvidii składanych przed amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) narusza ustawę Exchange Act z 1934 r., twierdzą powodowie.
W 2022 roku Nvidia zapłaciła już organom nadzoru finansowego karę w wysokości 5,5 miliona dolarów za nieujawnienie wpływu kryptowalut na jej działalność związaną z grami w latach 2018 i 2019. W 2021 roku sąd w Kalifornii oddalił pozew zbiorowy przeciwko Nvidii, ale wkrótce został on przywrócony przez 9. Okręgowy Sąd Apelacyjny w San Francisco.
Nvidia zwróciła się do Sądu Najwyższego o podtrzymanie pierwotnego oddalenia pozwu, argumentując, że kontynuowanie pozwu miałoby konsekwencje na szczeblu rządowym, które pozwoliłyby powodom z łatwością obejść ustawę o reformie rozstrzygania sporów dotyczących prywatnych papierów wartościowych, która chroni przed niepoważnymi procesy sądowe. Sąd Najwyższy nie zgodził się jednak z argumentacją Nvidii, dlatego sprawa przeciwko Nvidii wróci do IX Sądu Okręgowego.
W 2023 roku CTO Nvidii Michael Kagan powiedział, że kryptowaluty nie mają żadnej wartości dla społeczeństwa i uznał chatbota ChatGPT ze sztuczną inteligencją za bardziej przydatny niż wydobywanie kryptowalut.
Источник: bits.media