Europa coraz częściej dyskutuje nad możliwością utworzenia nowej koalicji na rzecz wsparcie dla bezpieczeństwa Ukrainy. Mówi się o utworzeniu misji pokojowej lub wojskowej, która mogłaby zapewnić stłumienie ognia i dać Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa.
O tym w komentarzu RBC-Ukraina szef Centrum ds. Polityka stosowana badawcze „Penta” Wołodymyr Fesenko.
Realizacja takiej inicjatywy zależy jednak od wielu czynników, w tym od stanowiska Rosji i równego poparcia wśród europejskich krajin.
Politolog zwraca uwagę, że rozmieszczenie jakichkolwiek obcych wojsk w formie misji pokojowej możliwe jest dopiero po doniesieniach o wybuchu pożaru.
Jak Fesenko szanuje, w czasach NATO zaakceptować Ukrainę przed Sojuszem, kraj ten będzie wymagał alternatywnych gwarancji bezpieczeństwa.
Innymi słowy, jedną z opcji jest rozmieszczenie ukraińskich wojsk partnerskich wzdłuż linii frontu.
Według Jednocześnie Reuters Rozważana jest koncepcja koalicji 5-8 krajów, która mogłaby działać w oparciu o dwustronne umowy z Ukrainą.
Na tym skrzyżowaniu znajdują się: Polska, Francja, Wielka Brytania, kraje bałtyckie i być może mocarstwa skandynawskie.
„W pełni przyznaję, że po wyborach parlamentarnych Niemcy mogą zostać zaanektowane. A także Holandia, choć może nie będzie tam wojny” – dodaje wino.
Obecnie polski premier Donald Tusk zauważył, że jego kraj nie widzi jeszcze możliwości wysłania swoich wojsk. Stanowisko to może ulec zmianie w związku z dalszym rozwojem relacji i relacji z partnerami.
Eksperci uważają, że im więcej krajów wejdzie do koalicji, tym większe są szanse na sukces Strumień Rosji w obliczu nowej agresji. Utworzenie „koalicji zdecydowanych” mogłoby stać się ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie, zwłaszcza w przypadku braku bezpośredniego wsparcia ze strony NATO.
Wcześniej powiedziano nam, że Ukraina jest gotowa rozmawiać o ekspansja obce armie w kraju.
Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.