Głównym powodem stosowania systemów wynagrodzeń jest uchylanie się od płacenia podatków przez pracodawców. Daniil Getmantsev, przewodniczący Komisji Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Rady Najwyższej, wypowiadał się na ten temat w wywiadzie dla Ministerstwa Finansów.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne finanse aktualności
„Niektórzy chcą płacić do budżetu mniejsze podatki, inni zaś, aby utrzymać się na rynku, są do tego zmuszeni sami. W swoim „poprzednim życiu” miałem przypadek, gdy duża firma po obniżeniu o połowę jednolitego zasiłku socjalnego przyjęła propozycję państwa dotyczącą wycofania wynagrodzeń z cienia, a po pół roku całkowicie „białych” wynagrodzeń odkryła, że konkurenci oferując 20% więcej, unikając płacenia podatków.
W rezultacie ponownie został zmuszony do powrotu do systemów wynagrodzeń. Dlatego niestety przyczyny cieniowania wynagrodzeń są bezpośrednio związane z uchylaniem się od płacenia podatków i nie ma tu potrzeby szukać przyczyn obiektywnych” – zauważył Gemtantsev.
Według niego poziom wynagrodzeń jest zawsze kwestią rynku, relacji między podażą a popytem. Dlatego w niektórych miejscach pracodawcy wycofując pensje „z cienia” biorą podatek na siebie, a w innych przerzucają go na pracownika. Zależy to od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistę i czy go brakuje. W zależności od tego podatek jest rozdzielany.
Getmantsev zauważył, że w tym roku Służba Podatkowa zebrała do ogólnego funduszu budżetu 374 miliardy podatków, czyli o 66,3% więcej niż w 2021 roku.
„Jeśli porównamy 11 miesięcy spokojnego roku 2021, kiedy gospodarka była o 25% większa niż obecnie, i rok 2024, to zobaczymy, że w tym roku zebraliśmy do budżetu funduszu ogólnego 374 miliardy podatków, czyli o 66,3% więcej niż w 2021 roku< /p>
Pobrano podatek VAT plus 102,4 miliarda hrywien, czyli 73% więcej niż w 2021 roku.
Zwiększyliśmy efektywność podatkową (stosunek wolumenu transakcji do kwoty zapłaconego podatku) dla podatku VAT o 14%.
Jeśli mówimy o branżach , to np. wódka dała nam 1,8 miliarda hrywien w 11 miesięcy 2024 roku w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, a efektywność podatkowa wzrosła do 6,74% z 5,6% w 2023 r. i 5,16% w 2021 r.
Jeśli mówimy o wydatkach prawnych przechodzących przez PPO, to w przypadku wódki wzrosły one od początku tego roku o 25%. Zdecydowanie nie zaczęliśmy pić więcej o 25%, czyli jest to wskaźnik zacienienia segmentu.
W przypadku paliw mamy w 2024 roku plus w porównaniu do roku poprzedniego – 5,6 mld hrywna, czyli 33,4%. VAT na ten produkt wynosi plus 4 miliardy, czyli 61,6%.
Efektywność podatkowa wzrosła do 1,04% z 0,62% w 2021 r. Zatrzymaliśmy program ulgi podatkowej dla handlowców paliwem w wysokości 5 miliardów hrywien.
Wyroby tytoniowe w 2023 r. znajdowały się „w cieniu” o 22%, a obecnie o 14,6%. To wpłynęło do budżetu dodatkowe 5,2 miliarda hrywien. Niewątpliwie 14,6% „cienia” to też dużo, ale sam trend jest prawidłowy.
No cóż, naszą dumą jest biznes hazardowy. Przez 11 miesięcy tego roku wpłaciliśmy do budżetu 16 miliardów hrywien. I np. w 2022 roku było ich 731 milionów, w 2023 – 10,4 miliarda w całym roku.
Są branże, w których cieniowanie ma po prostu szokujące cechy. Przykładowo legalne przychody z automatów wzrosły w niecały rok o 424%, czyli prawie 4,5 razy” – zauważył.
Dlatego, jak wyjaśnił Getmantsev, Służba Podatkowa ma całkiem dobre wskaźniki, które zapewniła fiskalizacja i wprowadzenie obowiązkowych kas rejestrujących w październiku ubiegłego roku.
„Wówczas wzrosła średnia dzienna liczba kontroli do 26 mln To plus 12,1%. Przychody wzrosły o 34,1%. Widać, że gospodarka nie rozwija się w ten sposób, ten proces jest ważny i moim zdaniem idzie w dobrym kierunku, ” zauważył.
Odnosząc się do walki z „systemami wynagradzania” zauważył: „Nie widzę jednego rozwiązania, które zapewniłoby natychmiastowy zniknięcie wynagrodzeń. schematy Jest to proces, który już trwa i będzie się tylko nasilał. Ułatwia to również rezerwacja. Ale sam proces jest rozciągnięty w czasie. Całkowicie „białych” wynagrodzeń nie uda nam się osiągnąć w ciągu roku, ani nawet dwóch. Najważniejsze, że w obliczeniach dla każdej branży mamy pozytywną tendencję” – podsumował.
- Gospodarka budżetowa