Święto Bazylego Wielkiego to ważne święto kościelne i ludowe, które ma wielowiekową historię i własne, niepowtarzalne tradycje. Święto to, obchodzone ku czci wielkiego chrześcijańskiego świętego, łączy w sobie obrzędy religijne i starożytne zwyczaje ludowe – pisze WomanEL.
Kim był Tradycje Bazylego obchodów w dniu św. Bazylego Zakazy w święto św. Bazylego Wielkiego
Przed 1 września 2023 r. Ukraińcy obchodzili dzień św. Bazylego Wielkiego 14 stycznia, ale po przejście na kalendarz nowy juliański, data święta została zmieniona na 1 stycznia.
Kim był Bazyli Wielki
Bazyli Wielki, arcybiskup Cezarei w IV wieku, pozostawił znaczący ślad w historii chrześcijaństwa. Często nazywany jest jednym z Ojców Kościoła, obok Grzegorza Teologa i Jana Chryzostoma. Wniósł wielki wkład w rozwój teologii, stworzył Boską Liturgię, która dziś jest odprawiana tylko dziesięć razy w roku i jest uważana za ojca monastycyzmu.
Tradycje obchodów Święta Wasilija
Z dniem św. Bazylego wiążą się zwyczaje ludowe, które powstały w czasach przedchrześcijańskich, a zwłaszcza święto Malanki (31 grudnia według nowego kalendarza lianskiego). W tym dniu Ukraińcy czcili przyrodę i żniwa, dlatego powstały pewne rytuały, które przetrwały do dziś.
Wczesnym rankiem dzieci chodzą od domu do domu, „siewając” w domu zboże i recytując rytuał wiersze. Symbolizuje to chęć dobrych zbiorów w przyszłym roku. Do siewu używano żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa, natomiast unikano grochu i gryki, gdyż uznawano to za zły znak.
Na Boże Narodzenie w każdym domu umieszczano didukę – symbol ferii zimowych. Na Wasiliju pierwszy siewca miał zaszczytną misję „młócenia” tego snopa. Nasiona z nich przechowywano do siewu, aby zapewnić obfite zbiory.
Pierwszy gość, który przybył do domu na wakacje, nazywał się pełzaczem. Przyjmowano go z radością, gdyż wierzono, że dobre przyjęcie przyniesie w domu szczęście i pomyślność.
Zakazy w dzień św. Bazylego Świetnie
Z tym świętem wiąże się szereg zakazów i znaków. Kobietom i dziewczętom nie wolno było siać – był to przywilej wyłącznie chłopców i chłopców. Ponadto dziewczyna nie mogła jako pierwsza wejść do domu, ponieważ uznano to za zły znak. Za zły znak uważano także liczenie w tym dniu drobnych drobnych, gdyż w przyszłym roku mogłoby to doprowadzić do ubóstwa.
Niedawno szczegółowo rozmawialiśmy o święcie wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny.
p>