Ministerstwo Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy, który w szczególności przewiduje wprowadzenie obowiązkowego kapitałowego poziomu systemu emerytalnego. Jest to zawarte w tekście PE.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne wiadomości finansowe
< h3>Co wiadomo
Zatem zgodnie z planem planuje się wprowadzenie kumulacyjnego poziomu systemu emerytalnego od 1 stycznia 2026 r.
Główną cechą jest to, że wypłaty będą zależeć od tego, ile dana osoba zgromadziła w swoim indywidualnym konto emerytalne, a nie z „puli ogólnej”, jak to bywa na poziomie solidarnościowym.
Dla każdego pracującego Ukraińca zostanie otwarte konto osobiste, które będzie co miesiąc uzupełniane przez pracodawców a państwem.
Przeczytaj: W Radzie znalazł się projekt ustawy o emeryturach kapitałowych
Środki z funduszu oszczędnościowego będą inwestowane w celu zabezpieczenia ich przed inflacją i ich zwiększenia. Ponadto zgromadzone pieniądze pozostaną własnością danej osoby. Można je przekazać w drodze dziedziczenia.
Każdy będzie mógł dokładnie wybrać, w jaki sposób otrzyma zgromadzone składki: w formie emerytury dożywotniej lub emerytury przez określony okres.
Wariant pierwszy zakłada, że wypłaty będą dokonywane aż do śmierci danej osoby. W drugim wariancie osoba sama ustali okres, przez który chce pobierać emeryturę, jednak jeśli emeryt przeżyje ustalony okres, wówczas wypłaty ustaną.
W przypadku emerytury dożywotniej , prawo do dziedziczenia zgromadzonych składek zostanie zachowane jedynie przez 10 lat, a w przypadku emerytury przez określony okres prawo to pozostanie przez cały okres wpłat.
Jednocześnie dostęp do składek oszczędnościowych zostanie otwarty dopiero po przejściu na emeryturę, czyli w wieku 60 lat i 35 lat stażu pracy.
- Pensjonat na Ukrainie