Irański Minister Gospodarki i Finansów Abdolnasser Hemmati powiedział, że rząd stara się ożywić rynek kryptowalut w kraju bardziej przejrzyste i ma na celu nie zakazanie, ale uregulowanie ich obiegu.
Abdolnaser Hemmati powiedział, że według Ministerstwa Finansów wolumen aktywów kryptograficznych posiadanych przez obywateli Iranu szacowany jest na 30–50 miliardów dolarów, a dzienny wolumen handlu kryptowalutami w kraju wynosi około 100 riali UAH (143 dolarów milion).
Jednocześnie rząd kraju widzi w rozwoju krajowego przemysłu kryptograficznego możliwości zwiększenia zatrudnienia młodych ludzi, środki przeciwdziałające amerykańskim sankcjom oraz sposób na zharmonizowanie działań Iranu z globalną gospodarką.
W tym zakresie rząd zamierza zrezygnować z wprowadzenia całkowitego zakazu i wyeliminować negatywny wpływ aktywów cyfrowych na gospodarkę poprzez wprowadzenie dodatkowych środków regulacyjnych. Minister dodał, że obrót aktywami cyfrowymi będzie regulowany przez Bank Centralny Iranu (CBI).
Dzień wcześniej CBI opublikowało nową „Politykę i ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut”, dokument mający na celu dostosowanie handlu kryptowalutami do irańskich przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i przepisów podatkowych. Nowe zasady obejmują licencjonowanie brokerów i depozytariuszy kryptowalut pod nadzorem CBI, zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CTF), a także uchylaniu się od płacenia podatków.
CBI zasugerowało, że organizacje prywatne mogłyby odegrać większą rolę w samoorganizacji irańskiego rynku aktywów cyfrowych, zmniejszając ryzyko bezpośredniego nadzoru rządowego. Organ regulacyjny zauważył, że zaostrzenie przepisów dotyczących branży kryptowalut nie jest celem samym w sobie, gdyż mogłoby przypadkowo zdemaskować działalność irańskich przedsiębiorstw i eksporterów oraz narazić ich na groźbę sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych.
Wcześniej dyrektor irańskiego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Tavanir, Mostafa Rajabi Mashhadi, powiedział, że osoby, które zgłoszą energetykom lub władzom nielegalne wydobycie, otrzymają nagrodę w wysokości 1 miliona riali (23,75 dolarów).
Источник: bits.media