< /i>
Jak dowiedziała się WomanEL, wojna rosyjsko-ukraińska spowodowała wzrost cen produktów i usług o 44% w ciągu 3 lat. Tylko w 2024 r. inflacja osiągnęła 10%. Głównymi przyczynami są nieurodzaje i zniszczenia systemu energetycznego, co doprowadziło do wyższych kosztów produkcji – wyjaśniają ekonomiści Oleg Pendzin i Dmitry Boyarchuk dla Radia Liberty. h3″>TreśćCo najbardziej podrożało? Czy nastąpi ulga? Co należy zrobić?
Co najbardziej podrożało?
Według Państwowego Urzędu Statystycznego od 2021 r. rok:
- Ceny owoców wzrosły o 109,8%;
- Żywność i napoje – o 50,8%;
- Transport – o 57,1%.
Zebraliśmy o 30% mniej ziemniaków. W związku z tym ziemniaki poszły w górę. 70% kosztu jajka to pasza, kukurydza. Zebraliśmy minus 10 milionów ton zboża. Musimy zrozumieć, że nie mogło to wpłynąć na koszty, wyjaśnia ekonomista Oleg Pendzin. id=”%d1%87%d0%b8-%d0%b1%d1%83%d0%b4%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b5%d0%b3% d1%88%d0%b5%d0%bd%d0%bd%d1%8f” class=”rb-heading-index-1 wp-block-heading”>Czy będzie ulga?
Eksperci przewidują dalszy wzrost cen do końca zimy, przy utrzymującym się wysokim uzależnieniu od drogiej żywności alternatywnej. Perspektywy stabilizacji gospodarczej będą jednak zależeć od dwóch czynników: pomocy międzynarodowej oraz sytuacji na froncie.
Co należy zrobić?
Według do specjalistów państwo powinno wcześniej uprościć warunki prowadzenia działalności gospodarczej i stymulować reformy. Teraz te kroki mogą pomóc w utrzymaniu siły nabywczej ludności i wesprzeć gospodarkę. na przykład w rozmowach z naszymi zachodnimi partnerami mogliśmy wykazać naszą zdolność do zmian i pokazać pozytywną dynamikę. Niestety, tak nie jest. Wszystko to przypisuje się temu, że jest wojna, jakie są reformy, jakie są zmiany, aby utrzymać obecną sytuację. Być może słusznie, ale być może nie
zauważył Dmitrij Boyarchuk.
Swoją drogą eksperci nie podejmują się sporządzania dokładnych prognoz na rok 2025.
Możesz także przejrzeć zeszłoroczne prognozy cen na rok 2024