Symbole i wzory pysanka przekazują głębokie znaczenie. Źródło: etnoxata.com.ua
Komitet Międzyrządowy UNESCO umieścił ukraińską jajko wielkanocne na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy, pisze WomanEL.
< p>Nasi artyści, nosiciele żywego dziedzictwa, giną w walce o ojczyznę. Ich strata podważa sam rdzeń naszej tożsamości. W końcu bez ludzi żywe dziedzictwo nie istnieje. Udowadniamy, że nawet w najciemniejszych czasach pozostajemy niezniszczalni. Dowodem tego jest wpisanie ukraińskiej pysanki na Listę Reprezentatywną UNESCO. Głosimy całemu światu: żywe dziedzictwo jednoczy nas, daje poczucie przynależności i uosabia naszą tożsamość
, powiedział Minister Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy Nikołaj Toczicki.
Dzisiaj tam na liście UNESCO ze 140 krajów znajduje się 611 elementów. Z Ukrainy na liście znalazło się już malarstwo Petrykiwki, ceramika malowana z Kosowa i ozdoba Krymsko-Tatar Ornek.
Tegorocznym osiągnięciem było wyróżnienie pierwszego międzynarodowego elementu z Ukrainy i Estonii – „Pysanka: ukraińska tradycja i sztuka zdobienia jaj”. Nominacja rozpoczęła się w 2017 roku dzięki współpracy ze społecznością ukraińską w Estonii.
Wymiana i darowizna Pisanki są bardzo ważną tradycją dla Ukraińców, niezależnie od tego, czy są związani z kościołem, czy nie. Osobiste życzenia i wiadomości są zapisywane na pisankach za pomocą różnych symboli. Narodowe wzory ukraińskich pisanek nie są przypadkowe – każdy motyw ma swoje znaczenie. To właśnie sprawia, że każda pisanka jest wyjątkowa
– zauważyło Ministerstwo.
To wyróżnienie było możliwe dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Komunikacji Strategicznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Stałego Delegacja Ukrainy przy UNESCO i Komisja Krajowa Ukrainy ds. UNESCO, praktycy i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.
Ostatnio świat również z radością powitał naszych aktorów. Ukraińska opera o eksplozji elektrowni wodnej Kachowka była pokazywana na Biennale w Wenecji i innych miastach Europy.