Fundusz Gwarancji Depozytowych złożył pozew przeciwko Państwowej Służbie Kontroli za naruszenie procedur kontrolnych Funduszu. Poinformowała o tym służba prasowa Federalnego Funduszu Gwarancyjnego.
► Subskrybuj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Co wiadomo
Dzień wcześniej Państwowa Służba Audytu opublikowała informację prasową o wynikach kontroli Funduszu Gwarancji Depozytowych, w której wskazała, że Fundusz i jego uprawnione osoby zbywały aktywa niewypłacalnych i likwidowanych banków po znacznie niższej cenie w porównaniu do ich wartości księgowej, a nawet wartości szacunkowej, co doprowadziło do niedoboru dziesiątek miliardów hrywien przez wierzycieli banków.< /p>
FGVFL uważa, że że „komentarze SASU… dotyczące ceny sprzedaży aktywów niewypłacalnych banków są wybiórcze i bezpodstawne – nie uwzględniają szeregu kluczowych stanowisk, co radykalnie zniekształciło rzeczywisty obraz.”
The Fundusz Gwarancyjny zauważa, że istnieją niezaprzeczalne czynniki, które decydują o wyniku aukcji i ekonomicznej istocie sprzedaży aktywów bankowych.
Szczegóły
Fundusz wyjaśnia, że wynik sprzedaży zawsze zależy od jakości aktywa. W niewypłacalnych bankach, gdzie jest wystarczająca ilość wysokiej jakości aktywów, rozliczenia z wierzycielami sięgają 100%. Tam, gdzie pożyczki nie są spłacane przez 7, 8, 9 lat, nie ma zabezpieczenia, istnieją inne czynniki obciążające, „aktywo, według wszelkich praw logiki, nie może być warte przynajmniej jakiejś przyzwoitej ceny”.
< p>Fundusz zawsze wystawia aktywa na pierwsze aukcje za 100% wartości księgowej lub szacowanej – w zależności od tego, która wartość jest większa – i do wszystkich aktywów stosuje jedno podejście: wszystkie wystawiane są na aukcję publiczną w systemie Prozorro Sales.
„Inwestor jednak zawsze płaci tyle, ile faktycznie wart jest dany aktyw… Wszelkie założenia dotyczące utraty wartości aktywa w momencie sprzedaży są jak najbardziej uzasadnione. bezzasadny. Utrata wartości następuje do czasu ogłoszenia upadłości banku. Żadna wartość wyceny nie sprawi, że inwestor zapłaci więcej. To oczywisty fakt. A wszelkie zarzuty, że cena sprzedaży aktywów jest niższa od bilansowej i wyceny są stronnicze” – podsumowuje Federalny Fundusz Gwarancyjny.
- Banki