Instytut Pieniądza Cyfrowego, oddział organizacji non-profit Oficjalne Forum Instytucji Monetarnych i Finansowych (OMFIF) ), stwierdził, że świat traci zainteresowanie rozliczeniami z wykorzystaniem walut cyfrowych banku centralnego.
Coroczne badanie Instytutu Pieniądza Cyfrowego OMFIF przeprowadzone wśród prezesów banków centralnych i organów regulacyjnych kryptowalut wykazało malejący entuzjazm dla cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) jako części transgranicznego rynku rozliczeniowego. Według badania tylko 10% centralnych banki kontynuowały prace nad CBDC, podczas gdy w 2023 roku robiło to ponad 20% respondentów.
Nadal utrzymuje się wzrost aktywności związanej z płatnościami transgranicznymi, ale zamiast badać możliwości płatności CBDC, prawie połowa respondentów wybrała amerykańską usługę FedNow Service, system szybkich płatności opracowany przez amerykańską Rezerwę Federalną. Według OMFIF około 47% respondentów wolałby używać FedNow do optymalizacji płatności transgranicznych. Popularność CBDC w tym kontekście wyniosła zaledwie 13%, choć w zeszłym roku odsetek ten sięgnął 31%.
Eksperci OMFIF sugerowali, że zmiana priorytetów może wynikać z motywów politycznych. Alternatywny projekt mBridge, uruchomiony w 2021 roku przez banki centralne Chin, Hongkongu, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, stracił jednego z najaktywniejszych uczestników – Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).
„Chociaż projekt mBridge pozostaje najbardziej zaawansowaną wielowalutową platformą CBDC, spadek zaufania banku centralnego do projektu zainicjowanego przez Ludowy Bank Chin wynika prawdopodobnie z obaw geopolitycznych i rosnącej świadomości wyzwań związanych z wdrażaniem tej koncepcji, zwłaszcza w obszarze zarządzania” – czytamy w raporcie OMFIF.
Na początku listopada dyrektor generalny BIS Agustin Carstens zapowiedział wycofanie się BIS z projektu po odpowiedzi na pytanie, czy mBridge może stać się dla krajów BRICS, w tym Rosji, podstawą do obejścia międzynarodowych sankcji.
„mBridge nie jest mostem dla BRICS i muszę to kategorycznie stwierdzić. mBridge nie został stworzony, aby zaspokoić potrzeby BRICS” – powiedział Carstens.
OMFIF dodał, że podobnie jak w zeszłym roku żaden z respondentów nie uznał monet stabilnych za najbardziej obiecujący obszar poprawy płatności transgranicznych.
Wcześniej członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej USA Christopher Waller na konferencji Global Fintech Fest mówił, że banki nie muszą przyspieszać wzajemnych rozliczeń, a stopień korzyści z tzw. hurtowego handlu cyfrowego waluta banków centralnych dla płatności transgranicznych jest przesadzona.
Источник: bits.media