Nadmiar cholesterolu w organizmie zwiększa ryzyko udaru i zawału serca, ale nie zawsze można szybko zidentyfikować niebezpieczne objawy.
Wysoki poziom „zły” cholesterol zwykle nie objawia się bólem. Prowadzi jednak do pogorszenia przepływu krwi i ogólnego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Jak określić poziom „złego” cholesterolu bez badań: porady lekarzy
Lekarze przepisują badanie krwi – profil lipidowy – w celu określenia poziomu cholesterolu. Zdecydowanie powinny to zrobić osoby, które są zagrożone miażdżycą. Ale jak samodzielnie ustalić, czy masz podwyższony poziom złego cholesterolu?
Eksperci z British Heart Foundation (BHF) zalecają oglądanie palców i grzbietów dłoni. Na tych obszarach dłoni mogą pojawić się ksantoma, czyli złogi cholesterolu wyglądające jak żółtawe małe guzy, grudki lub plamy. Nie bolą jednak ani nie powodują dyskomfortu.
Lekarze twierdzą, że ksantoma może pojawić się na innych częściach ciała. Wokół oczu, na udach, pośladkach i stopach można zobaczyć wzgórki w kolorze żółtym, pomarańczowym lub brązowym. W tym drugim przypadku mogą powodować ból, jeśli nosisz buty, które wywierają nacisk na stopy.