Wcześniej doświadczenie zawodowe zdobyte za granicą było wliczane do sumy przy przyznawaniu emerytur na Ukrainie.
URA-Inform podaje to w odniesieniu do Napensii.
Regulowało to Porozumienie w sprawie gwarancji praw emerytalnych obywateli krajów WNP, podpisane przez 10 państw, w tym Ukrainę i Kazachstan. Jednak sytuacja ostatnio się zmieniła.
W 2023 roku Ukraina wycofała się z tego Porozumienia. Od tego czasu staż pracy nabyty w Kazachstanie nie jest już wliczany do emerytur na Ukrainie. Na chwilę obecną kwestia świadczeń emerytalnych pomiędzy tymi krajami pozostaje nierozwiązana i wymaga zawarcia odrębnej umowy dwustronnej.
Jednocześnie w czerwcu 2024 r. weszły w życie zmiany w ustawie „O obowiązkowym państwowym ubezpieczeniu emerytalnym”. Obecnie, jeśli obywatel nie ma wystarczającego doświadczenia, aby otrzymać emeryturę na Ukrainie, można mu przypisać doświadczenie zdobyte w dowolnym innym kraju (z wyjątkiem Rosji), nawet jeśli w tym okresie nie odprowadzano żadnych składek do Funduszu Emerytalnego Ukrainy i nie było żadnych umów międzynarodowych.
Istnieje jednak kilka kluczowych ograniczeń:
1. Taki staż pracy jest brany pod uwagę wyłącznie w przypadku celu przyznania emerytury w przypadku braku wymaganego okresu.
2. Ma ona charakter warunkowy: daje prawo do emerytury, ale nie wpływa na jej wysokość.
Dlaczego ustawa nie weszła jeszcze w życie efekt?
< p>Rada Ministrów musi opracować i zatwierdzić procedurę rejestrowania doświadczeń zagranicznych. Dopóki to nie nastąpi, innowacje w rzeczywistości nie zostaną wdrożone.
Przypomnijmy, że wcześniej informowano, że PFU określało, które regiony mają najwyższe, a które najniższe emerytury (infografiki).