Szefowie największych banków i niebankowych instytucji finansowych od ponad dwóch lat z rzędu poprawiają własne oceny stabilności sektora finansowego na istotne negatywne zdarzenia, jak wynika z wyników „Badania Systemowego Ryzyka sektora finansowego” za listopad 2024 r., podaje NBU.
< img title="Szefowie instytucji finansowych zauważają wysoki poziom stabilności w sektorze finansowym — badanie" src="/wp-content/uploads/2024/12/ad16ecea26abd270f4ceee47f2c4380b.jpg" alt="Szefowie instytucji finansowych zauważają wysoki poziom stabilności sektora finansowego — badanie" />
► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finanse
Około 97% respondentów oceniło tę trwałość jako średnią lub wyższą. Około połowa respondentów oceniła obecną sytuację sektora finansowego jako dobrą lub bardzo dobrą.
Saldo odpowiedzi od listopada 2023 roku przez trzy edycje badania z rzędu utrzymuje się na wysokim, pozytywnym poziomie.
Stan sektora finansowego na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy nie uległ zmianie, zdaniem większości respondentów, a ponad połowa z nich nie spodziewa się zmiany sytuacji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Nieznacznie wzrósł jednak udział tych, którzy spodziewają się pogorszenia kondycji sektora finansowego.
Ponad połowa szefów instytucji finansowych określiła poziom ryzyka w całej branży jako średni lub niski, 41% jako wysoki lub bardzo wysoki. Zatem ogólny poziom ryzyka w sektorze finansowym ocenia się jako umiarkowanie wysoki.
Główne ryzyka
Głównym źródłem ryzyk w sektorze finansowym od 2022 roku pozostaje wojna z Rosją.< /p>
W pierwszej piątce znalazły się także zagrożenia związane z działalnością organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, ogólny poziom korupcji, jakość stanowienia prawa oraz system podatkowy (największa liczba stanowisk wzrosła na liście ) oraz ryzyko jakości kapitału ludzkiego (po raz drugi z rzędu znalazło się w pierwszej piątce).
Apetyt instytucji finansowych na ryzyko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nieznacznie wzrósł, choć jednocześnie większość respondentów stwierdziła, że ich ryzyko apetyt nie uległ zmianie.
Ankieta
Badanie przeprowadzono w dniach 7–22 listopada 2024 r. z udziałem menedżerów 22 banków, 10 ubezpieczycieli i dwóch firm inwestycyjnych firmy. W ostatecznych wynikach nie uwzględniono wielkości banku/firmy ani ich udziału w rynku – wszystkie odpowiedzi są równoważne.