Wiele krajów europejskich, w tym Finlandia, zaczęło porzucać tradycyjne gąbki do mycia naczyń.
URA-Inform podaje to w odniesieniu do Tsn.
Co więcej, w niektórych miejscach używanie gąbek jest nawet zabronione. Główną przyczyną tego zakazu są trudności z utylizacją, gdyż jedna gąbka rozkłada się w przyrodzie około 50 lat, co czyni ją niebezpieczną dla środowiska.
W Finlandii zamiast gąbek używa się specjalnej szczotki do mycia naczyń, zwanej astiaharja. W tłumaczeniu z fińskiego oznacza „szczotkę do naczyń”. To narzędzie jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska i higieniczne niż gąbka. Niektóre fińskie domy są wyposażone w nowocześniejsze wersje szczotek, które podłącza się do węża dostarczającego detergent.
Kolejnym głównym problemem związanym z gąbkami jest nie tylko ich trwałość, ale także zdolność do zatrzymywania wilgoci. Ich struktura komórkowa stwarza korzystne środowisko dla namnażania się bakterii i grzybów. Badania potwierdzają, że gąbki mogą być prawdziwą „wylęgarnią” roślin. mikroorganizmy. Próby ich dezynfekcji np. w zmywarce niszczą jedynie aż 57% bakterii. Mniej skuteczne jest gotowanie i mycie w maszynie (odpowiednio 47% i 43%), a obróbka w kuchence mikrofalowej jest praktycznie bezużyteczna.
Pędzle w przeciwieństwie do gąbek mają rzadkie włosie, dzięki czemu szybko schną i gromadzą mniej szkodliwych mikroorganizmów. Eksperci uważają je za doskonałą alternatywę. A najbardziej ekologiczną i wygodną opcją jest użycie zmywarki, co całkowicie eliminuje potrzebę używania gąbek czy szczotek.
Przydatna będzie nawet informacja o tym, jak sprawdzić poziom zużycia baterii telefonu: nazwano dość prostą metodę.
Źródło informacji