Przeważnie to nie ilość alkoholu szkodzi organizmowi , ale niewłaściwą przekąskę.
Pijąc alkohol, musisz jeść więcej przekąsek. Ale nikt nie mówi, co z tym zrobić.
Świeże warzywa
Co dziwne, świeże pomidory są uważane za niezgodne z alkoholem. Do tego warzywa szczególnie nie pasuje wódka.
Dania pikantne
Podczas picia alkoholu lepiej unikać ostrych potraw; one tylko wzmacniają działanie alkoholu. Mogą też uszkodzić błonę śluzową żołądka, a nawet doprowadzić do oparzeń.
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone od dawna uważane są za klasyczną przekąskę do szklanki. Jednak zdaniem dietetyków jest to zła przekąska. Produkt ten mocno obciąża nerki i wątrobę. Lepiej zastąpić je słonymi, utrzymują równowagę wodną.
Słodycze
Zabrania się podjadania napojów alkoholowych wraz ze słodyczami i ciastami. Nie należy też pić słodkich napojów w dużych ilościach podczas uczty. tym razem czas będzie dzielić wolniej. Alkohol i cukier przetwarza się praktycznie na tej samej zasadzie, jednak organizm najpierw zacznie przetwarzać cukier, bo jest on bardziej wartościowy energetycznie, a alkohol będzie w tym czasie rozkładany wolniej.
Sushi
Sushi
Sushi
mocne
Prawie wszystkie dania azjatyckie są zagrożone. Jeśli podczas zwykłego obiadu to jedzenie nie wyrządzi szkody, to w duecie z alkoholem konsekwencje mogą być katastrofalne. Sól odwadnia, podobnie jak alkohol, a poziom wyczerpania będzie krytyczny rano.
Najważniejsza zasada:Nie można pić bez przekąski i na pusty żołądek.< /p>
Jeśli chcesz jak najdłużej dotrzymać towarzystwa przy stole i nie upić się tak szybko, nałóż na talerz duszone lub gotowane warzywa i mięso.
Sałatki, np. winegret i kapusta kiszona, są również uważane za wspaniałą przystawkę kapusta.
Wcześniej pisaliśmy, kiedy należy przestać pić piwo. Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnościach