Marskość wątroby jest poważną chorobą prowadzącą do bliznowacenia i pogorszenia czynności wątroby i rozwija się na tle długotrwałego narażenia, takiego jak nadużywanie alkoholu, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby i toksyczne działanie niektórych substancje.
< p>O tym informuje URA-Inform, powołując się na kanał telegramu „Blog o zdrowiu”.
Ograniczenie spożycia alkoholu
Alkohol jest jednym z głównych czynniki wywołujące marskość wątroby. Ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie alkoholu pomaga uniknąć uszkodzenia wątroby i zmniejsza ryzyko rozwoju procesów zapalnych prowadzących do zwłóknienia. Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu w jakiejkolwiek postaci, a w przypadku osób ze zwiększonym ryzykiem marskości wątroby, całkowitą abstynencję od niego.
Szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby B i A
Wirusowe zapalenie wątroby typu B i A może powodować ciężkie zapalenie wątroby, które z czasem może przekształcić się w marskość wątroby. Szczepienie jest skuteczną metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby. Pomaga organizmowi rozwijać odporność, zmniejszając prawdopodobieństwo zachorowania, a także zmniejszając obciążenie instytucji medycznych i koszty leczenia.
Regularne badania lekarskie
Osoby cierpiące na przewlekłe choroby wątroby lub predyspozycje do nich powinny poddawać się regularnym badaniom lekarskim. Monitorowanie stanu wątroby za pomocą badań biochemicznych i USG pozwala w porę wykryć problemy i rozpocząć leczenie.
Kontrola masy ciała i prawidłowe odżywianie
Nadwaga i niezdrowa dieta prowadzą do stłuszczenia wątroby, co zwiększa ryzyko rozwoju marskości wątroby. Aby zachować zdrowie wątroby, ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, białka i zdrowe tłuszcze oraz ograniczać spożycie cukru i tłuszczów trans.
Unikanie toksyn i niebezpiecznych narkotyków
Unikanie toksyn i niebezpiecznych narkotyków
Unikanie toksyn i niebezpiecznych narkotyków h2>
Unikanie toksyn i niebezpiecznych narkotyków h2>
Kontakt z substancjami toksycznymi, w tym poprzez chemię gospodarczą i emisje przemysłowe, a także samoleczenie może poważnie uszkodzić wątrobę. Leki należy zażywać wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza, unikając niepotrzebnego stosowania antybiotyków i innych leków mogących niekorzystnie wpływać na czynność wątroby.
Nazywa się także nietypowymi objawami zawału serca u kobiet.