Ważne jest zachowanie umiaru w piciu napoju.
Piwo jest produktem popularnym w wielu kulturach, ceniona jest jego różnorodność i smak. Pozostają jednak pytania dotyczące jego skutków zdrowotnych.
Umiarkowane spożycie piwa definiuje się zwykle jako nie więcej niż jeden drink dziennie w przypadku kobiet i dwa drinki dziennie w przypadku mężczyzn. Standardowa porcja piwa to 0,35 litra o zawartości alkoholu około 5%. Regularne przekraczanie tych dawek może zwiększać ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych.
Naukowcy twierdzą, że bezpieczna ilość alkoholu zależy od stanu zdrowia i stylu życia.
Według autorytatywnego amerykańskiego neurologa Richarda Restaka , osoby starsze, które ukończyły już 65. rok życia, powinny całkowicie zrezygnować nie tylko z piwa, ale także z innych rodzajów alkoholi. Wyjaśnił, że alkohol, choć słaby, to jednak neurotoksyna.
Działa szkodliwie na komórki nerwowe i może znacząco upośledzić ich funkcje. Po ukończeniu 65. roku życia niezwykle ważna jest ochrona neuronów.
Dr Restak twierdzi, że w wieku 65 lat ryzyko demencji bez spożycia alkoholu wzrasta pięciokrotnie. A jeśli regularnie pijesz piwo, koniak lub inne rodzaje alkoholu, prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera wzrasta wykładniczo.
Ten materiał ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zawiera porad, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie . Jeśli masz problemy zdrowotne, skonsultuj się ze specjalistą.