Jagody należy zbierać po przymrozkach, aby nie były gorzkie, a zmielone z miodem – wtedy możesz wyciągnąć z nich najwięcej korzyści.
To jarzębina zwyczajna, która dzięki potężnej zawartości witamin i minerałów korzystnie wpływa na wszystkie układy organizmu.
Jakie są zalety jarzębiny czerwonej: co leczy
Jarzębina zawiera witaminy A, C, żelazo i jod, dlatego jest bardzo przydatna w chorobach pęcherzyka żółciowego i pomaga w walce z anemią z niedoboru żelaza. Ponadto jagody poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i łagodzą objawy żylaków.
Jarzębina czerwona jest również przydatna do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego. Stosowany jest w celu zmniejszenia kwasowości żołądka, zapalenia błony śluzowej żołądka i zaparć. Lekarze zalecają spożywanie jarzębiny osobom starszym, które mają problemy z trawieniem.
Jedzenie owoców łagodzi objawy zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia wątroby, reumatyzmu i zapalenia stawów. Jagody jarzębiny czerwonej działają odtruwająco i są w stanie oczyścić organizm z toksyn i substancji toksycznych. Jarzębina ma również działanie wykrztuśne, moczopędne i żółciopędne.
Sorbitol zawarty w jarzębiny zapobiega stłuszczeniu wątroby i obniża „zły” cholesterol we krwi. Jarzębina czerwona jest środkiem przeciw niedotlenieniu, który pomaga w chorobach serca, poprawia krążenie krwi w mózgu i chroni organizm przed pojawieniem się komórek nowotworowych.
Lekarze zauważają, że jarzębina może nawet pomóc w walce z niepłodnością. Jednak fakt ten nie został potwierdzony przez naukę.
Jak prawidłowo stosować jarzębinę
- Aby pozbyć się goryczy owocu, należy wcześniej zamrozić jagody jedzenia.
- Z mrożonych jagód można przygotować herbatę, a także zmielić je z cukrem lub miodem.
- Jarzębinę najlepiej zbierać po mrozach, wtedy nie będzie miała gorzkiego smaku.
- li>
- Również Z suszonych jagód można zrobić herbatę; są one sprzedawane w aptekach i sklepach.
Pamiętaj, że nie należy leczyć się samodzielnie. W razie potrzeby koniecznie skonsultuj się z lekarzem.