Opinia Pod koniec trzeciego kwartału roku rynek kryptowalut odżył. Inwestorzy oczekują zmian po listopadowych wyborach w USA. Na tym tle Bitcoin po raz pierwszy od siedmiu miesięcy przekroczył granicę 73 000 dolarów, ale potem się wycofał.
Bitcoin
< p>
Wartość bitcoina wzrosła od 25 października do 1 listopada o 4,5%. W miarę upływu tygodnia pierwsza kryptowaluta wzrosła do 73 600 dolarów, co stanowi zaledwie 0,3% poniżej najwyższego w historii poziomu 73 794 dolarów. Jednak stały spadek od 30 października do 1 listopada pozwolił BTC spaść poniżej 70 000 dolarów.
Źródło: tradingview.com
Głównym powodem wzrostu jest napływ środków do spotowych ETF-ów Bitcoin. W tygodniu 25-go napływy rejestrowano codziennie. A ostatni odpływ zaobserwowano dawno temu, 22 października. Co ciekawe, napływ 30 października w wysokości 893,21 mln dolarów był największy od czasu wprowadzenia na rynek spotowych funduszy ETF w styczniu.
Źródło: https://sosovalue.xyz
Kolejnym czynnikiem wzrostu była ciągła akumulacja Bitcoina przez głównych graczy (wieloryby). Platforma analityczna Lookonchain odnotowała, że jeden z takich wielorybów kupił w ciągu ostatnich dwóch tygodni 2000 BTC (144,82 mln dolarów). Jego dotychczas niezrealizowany zysk wynosi już 6,3 miliona dolarów.
Również w tygodniu miały miejsce tzw. szesnaste urodziny BTC. 31 października 2008 r. Satoshi Nakamoto po raz pierwszy przedstawił opinii publicznej Białą Księgę dotyczącą Bitcoina. Od tego czasu wartość BTC wzrosła z kilku centów do prawie 70 000 dolarów, stając się jednym z dziesięciu największych światowych aktywów pod względem kapitalizacji.
Źródło: Companiesmarketcap. com
Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoin ma obecnie więcej kupujących niż sprzedających – cena znajduje się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Niskie odczyty wskaźnika ADX wskazują jednak, że trend dopiero zaczyna się kształtować i jest jeszcze dość słaby. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 66 500 dolarów i 73 794 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Indeks strachu i chciwości o trzy punkty więcej niż w zeszłym tygodniu. Obecna wartość wynosi 75. Sugeruje to, że nastroje inwestorów kryptowalut dominuje chciwość.
Ethereum
Ethereum zyskało nieco niecałe 3% w tygodniu od 25 października do 1 listopada. Przez pięć sesji handlowych od soboty do środy ETH wykazywał wzrost. Druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji ponownie przekroczyła granicę 2 700 dolarów. Skromny wzrost można wytłumaczyć spadkiem o 5,36% w czwartek, 31 października.
Źródło: tradingview. com
Ogólnie rzecz biorąc, wzrost eteru był ułatwiony przez te same czynniki, co wzrost BTC. Po spadku w dniach 21 i 23 października wieloryby zaczęły gromadzić ETH. Jak podaje platforma analityczna IntoTheBlock, duzi inwestorzy w ciągu tygodnia wycofali z giełd około 315 mln dolarów, lwia część – 277 mln dolarów – miała miejsce jednego dnia, 29 października.
Ostatnie trzy dni to także okres napływu środków na spotowe fundusze ETF Ethereum. W sumie wyniosły one ponad 25 mln dolarów, jednak dwa dni wcześniej odpływ wyniósł 20,3 mln dolarów. Zatem ogólna dynamika, choć dodatnia, była dość skromna.
Źródło: sosovalue. xyz
Z punktu widzenia analizy technicznej Ethereum nadal znajduje się w przedziale od 2 112 dolarów do 2 811 dolarów, które pełnią odpowiednio funkcję wsparcia i oporu. Obecną sytuację można scharakteryzować jako parytet między bykami i niedźwiedziami, ponieważ RSI znajduje się nieco poniżej 50, a cena znajduje się w pobliżu 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko).
Źródło: tradingview. com
Chainlink
Kryptowaluta Chainlink wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia o 2,33%. Zachowanie było podobne jak w przypadku eteru: cztery sesje wzrostów od niedzieli do środy zostały zniweczone przez czwartkowy spadek o 7,83%. Ponowne pokonanie 12 dolarów okazało się dla monety zjawiskiem przejściowym.
Źródło: tradingview.com
Główną wiadomością dla Chainlink była aktualizacja protokołu CCIP do wersji v1.5. Umożliwi zwiększenie liczby tokenów zintegrowanych z CCIP, a także ułatwi pracę programistom. Twórcy Chainlink wyróżnili cztery ulepszenia, które będą towarzyszyć aktualizacji: wprowadzenie standardu tokenu międzyłańcuchowego (CCT), samodzielna rejestracja tokenów, certyfikacja twórców tokenów oraz ulepszenia bezpieczeństwa i prywatności.
Platforma analityczna Santiment opublikowała informacje o najlepszych tokenach ERC-20 na podstawie aktywności deweloperów w ciągu ostatniego miesiąca. Liderem ze zdecydowaną przewagą był Chainlink, który prawie dwukrotnie wyprzedził swojego najbliższego konkurenta, Ethereum. Co ciekawe, jest to czwarte pierwsze miejsce dla kryptowaluty w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Chainlink był najlepszą aktywnością deweloperów w czerwcu, lipcu i wrześniu.
Z punktu widzenia analizy technicznej Chainlink jest notowany w przedziale 10,26–12,95 USD od ponad półtora miesiąca. Cena albo przekracza, albo spada poniżej 50-dniowej średniej kroczącej, która jest typowa dla ruchu bocznego. Wszystkiemu temu towarzyszy również niska zmienność, o czym świadczy wskaźnik ATR.
Źródło: tradingview. com
Wniosek
Tak, ceny głównych kryptowalut wzrosły w ciągu tygodnia. Bitcoinowi niewiele brakowało do osiągnięcia najwyższego poziomu w historii. Ethereum i Chainlink w dalszym ciągu notują ruchy boczne, choć zakończyły tydzień na plusie.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinia redakcji może nie pokrywać się z opinią portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media