W październiku 2024 roku wskaźnik oczekiwań aktywności gospodarczej (BIED) zbliżył się do poziomu równowagi i wyniósł 49,4 wobec 48,7 we wrześniu. Poinformowało o tym służby prasowe NBU.
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
Na pozytywne oczekiwania biznesowe wpłynęły:
- optymistyczne prognozy dotyczące finansowania międzynarodowego; ożywienie popytu konsumenckiego; stabilna sytuacja w energetyce; wystarczająca podaż towarów; sprzyjające warunki pogodowe.
Jednocześnie pozostały czynniki ograniczające:
- zwiększone ostrzał infrastruktury portowej; ryzyko dalszych ataków terrorystycznych na obiekty energetyczne; rosnące koszty energii w przedsiębiorstwach; brak wykwalifikowanej kadry itp.
Przedsiębiorstwa handlowe
Przedsiębiorstwa handlowe nieznacznie spadły, ale podtrzymały najbardziej optymistyczne szacunki poziomu swojej działalności ze względu na ożywienie popytu konsumpcyjnego, wystarczającą podaż towarów i utworzenie logistyki: wskaźnik sektorowy w październiku wyniósł 51,9 (we wrześniu – 52,1) .
Spółki handlowe przewidywały wzrost obrotów i wolumenu zakupów towarów na sprzedaż oraz pogorszyły szacunki dotyczące zapasów/pozostałości towarów na sprzedaż. Przedsiębiorstwa handlowe w dalszym ciągu nastawione były na obniżanie marż handlowych.
Przedsiębiorstwa przemysłowe
Przedsiębiorstwa przemysłowe z rezerwą oceniały bieżące rezultaty swojej działalności, biorąc pod uwagę trudną sytuację bezpieczeństwa oraz rosnące koszty energii, pracy i logistyka: wskaźnik sektorowy w październiku wyniósł 49,8 (we wrześniu – 50,3).
Respondenci w dalszym ciągu spodziewali się wzrostu wolumenu wytwarzanych wyrobów i nowych zamówień na produkty, a także złagodzili swoje szacunki dotyczące wolumenu produkcji w toku i sald wyrobów gotowych. Jednocześnie nieco osłabły oczekiwania co do wielkości nowych zamówień eksportowych na produkty.
Przedsiębiorstwa budowlane
Przedsiębiorstwa budowlane pogorszyły szacunki swoich wyników gospodarczych w najbliższej przyszłości, biorąc pod uwagę sezonowe spowolnienie tempa budowy dróg i infrastruktury: Wskaźnik sektorowy w październiku wyniósł 49,6 wobec 50,1 we wrześniu.
Budowlańcy spodziewali się dalszego wzrostu wolumenów w budownictwie, jednak nieco osłabiły oczekiwania dotyczące wzrostu wolumenu nowych zamówień i wolumenu zakupów surowców.
Uczestnicy badania z większą pewnością przewidywali wzrost wolumenu zakupów usług wykonawców w obliczu niższych szacunków wzrostu ich oczekiwanych kosztów. W dalszym ciągu złagodziły się negatywne oceny dostępności wykonawców.
Przedsiębiorstwa sektora usług
Przedsiębiorstwa sektora usług wzrosły, ale pozostały najbardziej powściągliwe oceny swojego obecnego rozwoju ze względu na zwiększone ostrzał infrastruktury portowej, wzrost kosztów i niedobór wykwalifikowanej kadry: wskaźnik sektorowy wyniósł w październiku 47,2 (we wrześniu 44,6).
Respondenci po raz pierwszy od sześciu miesięcy spodziewali się nieznacznego wzrostu wolumenu nowych zamówień na usługi, a jednocześnie byli mniej powściągliwi w ocenie wolumenu świadczonych usług i usług w toku.< /p>
„W kontekście stabilnych oczekiwań dotyczących wysokiej dynamiki cen zakupów przedsiębiorstwa wszystkich uczestników ankietowanych sektorów przewidywały wzrost cen/taryf na własne produkty/usługi” – czytamy w komunikacie.
Rynek pracy
Należy zauważyć, że sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna. Respondenci ze wszystkich ankietowanych sektorów pytali o spodziewane redukcje personelu. O ile przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlane przewidywały przyspieszenie tempa kurczenia się, o tyle handel i usługi przeciwnie – spowolnienie.
Badanie
Od października prowadzono miesięczne badanie przedsiębiorstw 3–23 października 2024 r. W badaniu wzięło udział 489 przedsiębiorstw. Wśród badanych przedsiębiorstw 44,0% to przedsiębiorstwa przemysłowe, 27,4% to przedsiębiorstwa usługowe, 23,1% to przedsiębiorstwa handlowe, 5,5% to przedsiębiorstwa budowlane; 30,9% respondentów to przedsiębiorstwa duże, 27,8% to średnie, 41,3% to małe.
32,3% ankietowanych przedsiębiorstw prowadzi działalność eksportową i importową, 9,2% – wyłącznie eksportową, 19,4% – wyłącznie działalność importowa, 39,1% – nie przeprowadza zagranicznych transakcji gospodarczych.
organ regulacyjny podkreślił, że wyniki badania odzwierciedlają jedynie opinię respondentów – menadżerów przedsiębiorstw, a nie szacunki NBU.