Duńska Rada ds. Prawa Podatkowego zaleciła przyjęcie projektu ustawy, która umożliwi niezrealizowane zyski i straty opodatkowane od aktywów kryptograficznych duńskich inwestorów w 2026 r.
Organ regulacyjny zaproponował trzy potencjalne modele opodatkowania aktywów kryptograficznych w kraju: podatek od zysków kapitałowych, podatek magazynowy i podatek od zapasów. Autorzy dokumentu skłaniają się bardziej ku temu drugiemu modelowi.
W ramach tak zwanego podatku od zapasów cały portfel inwestora kryptowalutowego należy traktować jako pojedynczy „inwentarz” podlegający opodatkowaniu do określonego dnia każdego roku, niezależnie od tego, czy aktywa zostały do tego czasu sprzedane, czy nie.
W ramach tego modelu podatkowego aktywa kryptograficzne będą opodatkowane wraz z innymi aktywami finansowymi: akcjami i obligacjami. Oznacza to, że Duńczycy posiadający aktywa kryptograficzne zapłacą podatek zarówno od niezrealizowanych zysków, jak i strat.
Rada wyjaśniła, że przyszłe przepisy będą wymagały od dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP), w tym giełd kryptowalut i firm obsługujących płatności w kryptowalutach, dostarczanie organom regulacyjnym informacji o transakcjach ich klientów. Dane te powinny być dostępne dla wszystkich krajów UE.
Duński minister podatków Rasmus Stoklund nazwał podatek od zysków kapitałowych nakładany na duńskich inwestorów w kryptowaluty nieuczciwy i opowiedział się za przyjęciem „prostszego” sposobu opodatkowania aktywów kryptograficznych.
Stocklund stwierdził, że nowy projekt ustawy może zostać przedstawiony duńskiemu parlamentowi dopiero w 2025 r., a Rada Podatkowa zaleciła, aby nowe przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2026 r. Zalecenia przedstawione przez Radę Podatkową muszą najpierw zostać sprawdzone i zatwierdzone przez duński parlament, zanim zostaną wprowadzone w życie.
Władze duńskie zaproponowały zmianę kryptowalut w kodeksie podatkowym tego kraju już w 2021 r., aby zwalczać osoby uchylające się od płacenia podatków i ograniczać przypadki oszustw związanych z aktywami kryptograficznymi.
Источник: bits.media