Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy pracuje nad reformą edukacji szkolnej.
URA-Inform informuje o tym, powołując się na Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Służba prasowa Departamentu podała, że w 2027 roku liceum powinno uzyskać status „Profilu”.
p>
Co przewiduje reforma
Reforma szkół średnich przewiduje, że po dziewiątej klasie uczniowie będą mogli wybrać jeden z dwóch kierunków — akademicki lub zawodowy.
Kierunek akademickiumożliwi Ci naukę w liceach o wybranym przez Ciebie profilu, np. STEM lub lingwistycznym i literackim. Studenci będą mogli samodzielnie wybierać przedmioty do pogłębionej nauki, a także przedmioty niezwiązane z profilem studiów. Przykładowo, student biochemii będzie mógł wybrać przedmioty związane z literaturą, sztuką i językami. Licea akademickie będą dużymi placówkami edukacyjnymi, dzięki czemu możliwe będzie utworzenie kilku grup uczniów, co oznacza, że będą one miały możliwość oferowania różnych profili i przedmiotów akademickich do wyboru.
Kierunek zawodowy polega na przyjęciu do szkoły zawodowej lub placówki przedszkoli zawodowych, gdzie studenci mogą kształcić się w zawodzie i wybierać przedmioty z nim związane. A po ukończeniu studiów studenci będą mogli wybrać swoją przyszłą ścieżkę ̵ albo wejść na rynek pracy, albo kontynuować naukę w szkole wyższej.
& #171 ;Reforma szkół średnich zmienia podejście do edukacji oparte na wartościach. Dziewiątoklasiści samodzielnie wybiorą, w jaki sposób chcą uczyć się w szkole średniej. To jest wpisane w filozofię całej reformy i tego właśnie, jak widzimy, chcą same dzieci. Dajemy im wolność. To jedna z ważnych, podstawowych wartości człowieka” – wyjaśnił Minister Edukacji i Nauki Ukrainy Oksen Lisovoy.
Warto też przypomnieć, że na Ukrainie zegary będą po raz ostatni przejść na czas zimowy: kiedy i dlaczego naukowcy są niezadowoleni.