Przychody Arabii Saudyjskiej z eksportu ropy naftowej spadły do najniższego poziomu od ponad trzech lat, ponieważ powolny wzrost popytu negatywnie wpływa na ceny ropy. O tym informuje Bloomberg.
► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwo Finansów: najważniejsze wiadomości finansowe
Według rządowej agencji statystycznej przychody ze sprzedaży ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej spadły w sierpniu 2024 r. do 17,4 mld dolarów, co oznacza spadek o 6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. To najniższy poziom miesięcznych dochodów od czerwca 2021 r.
Wzrost gospodarczy Arabii Saudyjskiej nadal w dużej mierze opiera się na dochodach z ropy naftowej, zwłaszcza że kraj ten rozpoczął obecnie ambitny plan rozwoju swojej technologii, turystyki i przemysłu.
Ogromne inwestycje potrzebne do wdrożenia planu księcia koronnego Mohammeda bin Salmana dotyczącego transformacji gospodarki opierają się na dochodach z ropy naftowej w celu finansowania inicjatyw mających na celu zmniejszenie zależności od dochodów z węglowodorów.
Wysiłki te zostały utrudnione przez spadające ceny ropy i spadek produkcja. Globalny benchmark ropy Brent spadł w tym roku o około 1%, a jej cena wynosi około 75 dolarów za baryłkę.
Wzrost zużycia ropy jest powolny, szczególnie w Chinach, jednym z najważniejszych rynków importowych, podczas gdy nowa podaż z Kraje takie jak Stany Zjednoczone, obecnie największy producent na świecie, wyprzedzają wzrost popytu i wywierają presję na ceny.
Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy ograniczają produkcję, aby wesprzeć rynek. Ogranicza to ilość ropy, jaką może sprzedać Arabia Saudyjska, lider sojuszu.
Szersza grupa OPEC+, do której należą tacy producenci jak Rosja, planuje w grudniu częściowe zniesienie części tych ograniczeń, choć pozostaw możliwość ich zapisywania, jeśli to konieczne, aby uniknąć nadmiernej podaży.
- Ropa