Demencja to grupa chorób, z których najczęstszą jest choroba Alzheimera , co pozbawia ludzi pamięci, upośledza koordynację w przestrzeni i negatywnie wpływa na socjalizację.
Dobry sen to nawyk. Naukowcy ustalili, że jakość snu ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, pamięć i zdolności umysłowe. Jednak nie każdemu udaje się dobrze wyspać, zwłaszcza w dni powszednie, dlatego naukowcy sugerują, aby braki snu rekompensować odpoczynkiem w weekendy.
Jak dodatkowy sen może chronić przed rozwojem demencji: badanie naukowe< /h2>
Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział ponad dwieście osób w wieku 64 lat i starszych. Eksperci rejestrowali czas snu uczestników badania przez dwa lata, z czego połowa spała dłużej w weekendy. Umożliwiło to zrekompensowanie braku snu w dni powszednie.
Naukowcy odkryli, że w grupie, która więcej spała w weekendy, ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych było o 74% mniejsze w porównaniu z grupą, która nie odpoczywała dłużej. Naukowcy sugerują, że dodatkowy sen zmniejsza poziom stanu zapalnego w organizmie i wzmacnia połączenia między neuronami mózgu, pomagając w ten sposób chronić przed niebezpiecznymi chorobami związanymi ze starzeniem się.