Od marca 2022 r. Montyan publicznie wypowiada się w rosyjskich kanałach propagandowych na temat sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie.
Tatyana Montyan
Na podstawie skargi Prokuratury Generalnej Komisja Kwalifikacyjna i Dyscyplinarna Okręgowej Izby Adwokackiej Żytomierz pozbawiona prawnika Tatiana Montyana o prawie do wykonywania zawodu prawnika.
O tym informuje Biuro Prokuratora Generalnego.
Wcześniej, w marcu 2023 r., prokuratorzy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Montyanowi. Zarzuca się jej publiczne nawoływanie do brutalnej zmiany lub obalenia ustroju konstytucyjnego Ukrainy, przejęcie władzy państwowej, zmianę granic terytorium i granicy państwowej, publiczne zaprzeczanie realizacji zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także jako usprawiedliwiające wojnę (art. 109, art. 110, art. 111-1, art. 436-2 Kodeksu karnego Ukrainy.
Po rozpoczęciu inwazji na Rosję na pełną skalę, od marca 2022 r., Montyan systematycznie wypowiadał się publicznie na temat sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie w rosyjskich kanałach propagandowych.
Ideologicznie uzasadniała istnienie samozwańczych „republik” i uzasadniała zbrojną agresję Federacji Rosyjskiej, a także publicznie nawoływała do gwałtownej zmiany lub obalenia ustroju konstytucyjnego Ukrainy, zmiany granic terytorium i granicy państwowej Ukrainy.
Kim jest Tatyana Montyan
- 52-letnia Tatyana Montyan pochodzi z miasta Kercz na Krymie. Oprócz działalności propagandowej wielokrotnie kandydowała do Rady Najwyższej jako bezpartyjny poseł lub przedstawiciel partii Wspólne Akcja. Była także ekspertem ds. prawa rzeczowego Komisji Europejskiej.
- W 2014 roku Montyan nazwał uczestników Rewolucji Godności „Maidaunami” i wezwał ich do „powieszenia ich na słupach”. Chwaliła życie na okupowanych przez Rosję terytoriach Donbasu i rozpowszechniała fałszywą historię, która „odtworzyła Związek Radziecki z lat 50. XX wieku”.
- W 2021 roku Montyan wyjechał do Rosji. Od tego czasu regularnie pojawiała się w rosyjskich kanałach telewizyjnych i masowo rozpowszechniała fałszywe informacje na temat sytuacji na Ukrainie za pośrednictwem własnych kanałów w serwisie YouTube i Telegram.
- W lutym 2022 r. Rosja zaprosiła Montyana do udziału w Radzie Bezpieczeństwa ONZ spotkanie poświęcone sytuacji na Ukrainie.
- W lutym 2023 r. Montyana uznano za podejrzanego o systematyczne wspieranie państwa agresora.
- A w marcu prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Montyanowi.
- 8 października 2024 r. Ukraina nałożyła sankcje na Montyana na okres 10 lat. Należą do nich: blokowanie aktywów, uniemożliwianie wycofania kapitału poza Ukrainę, cofanie licencji itp.