Ukraina może nie otrzymać od UE 4 miliardów euro w ramach instrumentu Ukraine Facility w 2024 r., jeśli do końca października Rada Najwyższa nie przyjmie ustawy nr 12039 w sprawie porozumienia w sprawie prowadzenia dochodzeń w sprawach korupcyjnych. Tak wynika z pisma Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, które opublikował wiceprzewodniczący Komisji Podatkowej Jarosław Żeleznyak.
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
W piśmie Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazano, że strona ukraińska naruszyła terminy spełnienia warunków w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy dotyczących przyjęcia projektu ustawy o porozumieniu z prowadzeniem śledztwa w sprawach korupcyjnych.
Warunek ten powinien zostały zrealizowane do końca trzeciego kwartału, ale projekt ustawy znalazł się dopiero w pierwszym czytaniu, został przyjęty 9 października.
„Jeśli do końca nie zostanie przyjęty projekt ustawy o porozumieniach ze skutkami nr 12039 października, w tym roku nie otrzymamy pieniędzy z UE. A to 4 miliardy euro, które zostaną przesunięte na przyszły rok” – napisał Żeleznyak w Telegramie.
Według niego na przyjęcie tej ustawy pozostały 3 dni plenarne.
< p>Ministerstwo zauważyło także, że w przypadku niespełnienia przez Ukrainę warunków decyzja Rady UE o przekazaniu Ukrainie do 35 mld euro w formie pożyczki może być zagrożona, gdyż część krajów bloku może posługiwać się argumentem, że Kijów nie wywiązał się ze swoich zobowiązań.
Instrument dla Ukrainy
W latach 2024–2027 wykorzystane zostanie 50 miliardów euro z UE na finansowanie budżetu państwa, pobudzenie inwestycji oraz wsparcie techniczne w realizacji programu.
Ukraina Instrument będzie obejmował trzy kluczowe komponenty:
- bezpośrednie wsparcie z budżetu państwa (38,27 mld euro, z czego 33 mld euro w formie pożyczek i 5,27 mld euro w formie dotacji); specjalny instrument inwestycyjny na pokrycie ryzyka w sektorach priorytetowych (6,97 mld euro); wsparcie techniczne we wdrażaniu reform oraz pokrycie odsetek od kredytów, w tym otrzymanych wcześniej (4,76 mld euro).