Do końca 2024 roku Wielką Brytanię może opuścić ponad 9500 osób zamożnych, posiadających płynne aktywa o wartości co najmniej 1 mln dolarów, a prawie 70% z nich (ok. 6500 dolarowych milionerów) trafi do krajów Unii Europejskiej. Takie dane podaje zaktualizowana prognoza Henley & Partners i New World Wealth w przededniu ogłoszenia nowego budżetu Wielkiej Brytanii.
► Przeczytaj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Szczegóły
„Według danych z ostatnich dziewięciu miesięcy oczekuje się, że tak zwany „WEXIT” („wyjście zamożnych Brytyjczyków”) dotknie 85 centymilionerów (bardzo zamożnych ludzi z aktywami inwestycyjnymi o wartości co najmniej 100 milionów dolarów) i 10 miliarderów, twierdzi prognoza. „Jak na ironię, 68% z nich wybiera kraje europejskie, co faktycznie odwraca trendy spowodowane Brexitem.”
Dokąd zmierzają Brytyjczycy
Wśród najpopularniejszych krajów wśród zamożnych Brytyjczyków znajdują się: Włochy, Malta, Grecja, Portugalia, Szwajcaria, Monako, Cypr, Francja, Hiszpania i Holandia.
Kolejnym najpopularniejszym kierunkiem emigracji obywateli Wielkiej Brytanii będą Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), dokąd ma udać się 800 milionerów. Kolejnych 720 bogatych ludzi przeniesie się do USA, 300 do regionu Azji i Pacyfiku, 250 na Karaiby.
Jak podaje Stuart Wakeling z biura Henley & Partners w Londynie, od października 2023 r. do marca 2024 r. liczba wniosków od brytyjskich inwestorów w ramach programu migracji inwestycyjnych wzrosła o 160% w porównaniu z tymi samymi dwoma kwartałami rok wcześniej. Dodał, że pod względem liczby zapytań klientów w ciągu sześciu lat Wielka Brytania awansowała z 20. na 4. miejsce.
Jaka jest przyczyna
Wśród kluczowych powodów masowy odpływ kapitału z Wielkiej Brytanii do Henley & Partners zwraca uwagę na wysokie stawki podatkowe i obawy dotyczące kolejnej podwyżki podatków, która mogłaby zostać uwzględniona w budżecie nowego rządu utworzonego przez centrolewicową Partię Pracy.
W szczególności w Wielkiej Brytanii obowiązują jedne z najwyższych na świecie podatków od zysków kapitałowych i podatków od spadków. Jednocześnie w Singapurze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Nowej Zelandii w ogóle nie ma podatku od zysków kapitałowych, a Kanada, Australia i Malta nie pobierają podatku od spadków.
Pamiętaj
W czerwcu 2024 r. w Henley & Partners przewidywano, że w tym roku największa liczba milionerów opuści Chiny (-15,2 tys.).
Oprócz Wielkiej Brytanii spodziewany jest także odpływ zamożnych obywateli z Indii (- 4,3 tys.) i Koreę Południową (- 1,2 tys.).
- Kraje