Istnieje wiele sposobów na „leczenie” kaca – od obfitego śniadania po różne leki.
< p>O tym donosi URA-Inform w odniesieniu do T4.
Autorzy nowego badania są jednak przekonani, że regularna aktywność fizyczna może odegrać decydującą rolę w łagodzeniu nieprzyjemnych porannych objawów kaca.
Należy zauważyć, że w badaniu wzięło udział 1676 studentów studiów licencjackich, z których każdy doświadczył przynajmniej jednego kaca w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wszyscy uczestnicy angażowali się w aktywność fizyczną co najmniej 30 minut tygodniowo. Wypełnili kwestionariusz internetowy, w którym oceniano ich nawyki związane z piciem alkoholu, poziom aktywności fizycznej i nasilenie objawów kaca.
Wyniki wykazały związek między aktywnością fizyczną a objawami kaca. Jak się okazało, u osób pijących więcej alkoholu objawy kaca były poważniejsze. Jednak u osób uprawiających aktywność fizyczną, taką jak bieganie, objawy te były znacznie mniej nasilone. Oznacza to, że intensywne ćwiczenia mogą zmniejszyć nasilenie kaca.
Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, hormony działające jako naturalne środki przeciwbólowe. Regularne ćwiczenia mogą zwiększać poziom tych hormonów, co może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort podczas kaca.
Ćwiczenia poprawiają również jakość snu, pomagając regulować rytmy dobowe. Może to ułatwić powrót do zdrowia po alkoholu poprzez promowanie głębszego i dłuższego snu.
Chociaż aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu objawów kaca, nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Najlepszym sposobem zapobiegania kacowi jest umiarkowane picie alkoholu.
Ciekawie będzie też dowiedzieć się, jak szybko schudnąć dzięki kawie: wystarczy dodać nietypowy składnik.