Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej zaktualizowanej prognozie potwierdził wzrost światowego PKB w tym roku na poziomie 3,2%, a także wskazał na pozytywną dynamikę „walki z inflacją”. Zostało to stwierdzone podczas prezentacji World Economic Outlook (WEO) przez głównego ekonomistę MFW Pierre-Oliviera Gorinchasa, podaje Ukrinform.
► Przeczytaj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
PKB< /h3>
„Światowa gospodarka pozostaje stabilna. Według prognoz w latach 2024 i 2025 wzrost będzie stabilny, na poziomie 3,2%” – zauważył Gorinchas.
Tym samym zaktualizowana liczba 3,2% jest zgodna z opublikowanymi w lipcu prognozami Globalnego Funduszu Wzrostu Gospodarczego na 2024 rok. Jednocześnie MFW obniżył swoją prognozę na 2025 rok o 0,1% w porównaniu z lipcowym światowym przeglądem gospodarczym.
Główny ekonomista funduszu wyjaśnił, że istnieją oczekiwania dotyczące „ochłodzenia” aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych Zjednoczonych, podczas gdy inne gospodarki rozwinięte będą wykazywać tendencję do ożywienia. Ponadto Chiny również wykażą niewielki spadek do 4,8% w 2024 r.
Inflacja
Powiedział też, że „walka z inflacją” została prawie wygrana i osiągnęła szczyt na poziomie 9,4% w trzecim kwartale 2022 r. Liczba ta spadła obecnie do 3,5% oczekiwanego na koniec tego roku. W większości krajów inflacja waha się w granicach docelowych charakterystyk banków centralnych.
„Wielkim osiągnięciem” nazwał to, że inflacja została obniżona bez globalnej recesji. Wynika to głównie z wprowadzenia unikalnej kombinacji szoków popytowych i podażowych, które na początku doprowadziły do inflacji, wraz ze wzrostem podaży pracy na skutek imigracji w wielu krajach rozwiniętych. Istotną rolę odegrała rozważna polityka pieniężna.
Jednak jak podkreślił główny ekonomista MFW, pomimo dobrych wiadomości o spadku inflacji na świecie, zagrożenia dla globalnego wzrostu gospodarczego, związane przede wszystkim z konfliktami regionalnymi, w dalszym ciągu utrzymują się w szczególnie na Bliskim Wschodzie. Zauważył, że mogą poważnie zagrozić rynkom towarowym.
- Inflacja PKB