Pomysł rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, aby przekształcić BRICS w antyzachodnią koalicję, która zachwieje „porządkiem światowym” i hegemonią dolara, nie spotkał się z entuzjazmem wśród kluczowych krajów członkowskich bloku. Pisze o tym „Moskwa Times”, podając link do Bloomberga.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Które kraje się sprzeciwiły
Indie nie chcą, aby BRICS przekształciło się w „antyamerykańską” organizację zdominowaną przez Rosji i Chin, stwierdzili urzędnicy indyjscy zaznajomieni z tą kwestią.
Dlatego, zdaniem rozmówców agencji, New Delhi sprzeciwia się dalszej ekspansji BRICS, do której w ubiegłym roku dołączyło 6 nowych krajów i kilkadziesiąt kolejnych, w tym globalni wyrzutkowie, jak Birma czy Afganistan. Stanowisko Indii podzielają Brazylia i Republika Południowej Afryki – powiedzieli Bloombergowi urzędnicy z tych krajów.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, które dołączyły do BRICS po szczycie w 2023 r., „całkowicie odrzucają” próby przedstawiania członkostwa w bloku jako sygnał, że Globalne Południe jest w opozycji do Zachodu, podało źródło Bloomberga. Zjednoczone Emiraty Arabskie mają bardzo dobre stosunki z krajami zachodnimi, w tym ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił inny urzędnik tego kraju.
Czego chce Putin
Na rozpoczynającym się we wtorek szczycie BRICS w Kazaniu, który Kreml nazwał „najważniejszym wydarzeniem w polityce zagranicznej”, jakie kiedykolwiek odbyło się w Rosji, Putin zamierza zaoferować swoim kolegom alternatywny zachodni system płatności międzynarodowych. Według Kremla powinien łączyć banki i banki centralne państw członkowskich w celu przeprowadzania transakcji z pominięciem dolara, który według Putina traci zaufanie w związku z polityką sankcji USA.
Jednak spotkanie finansów ministrów i szefów banków centralnych BRICS, która odbyła się w Moskwie w przeddzień szczytu, została zignorowana przez kraje bloku: Chiny, Indie i Republika Południowej Afryki wysłały zamiast ministrów swoich zastępców i niższych urzędników.
Nawet Chiny, które po inwazji na Ukrainę stały się największym partnerem handlowym Rosji, uważają pomysł Putina na płatności z pominięciem dolara za zbyt ambitny.
W przeciwieństwie do Rosji inne kraje BRICS nie podlegają zachodnim wpływom sankcje i nie mają bezpośredniej motywacji do zmiany kształtu światowego porządku finansowego.
< ul class="news-chips"> Sankcje wobec waluty dolarowej