Chiny wyprzedziły kraje europejskie i stały się największym odbiorcą rosyjskiego gazu rurociągami w okresie styczeń-wrzesień tego roku, pisze Bloomberg, podając link do własnych obliczeń.
Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Eksport gazu
Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku „Gazprom wyeksportował do Chin 23,7 miliarda metrów sześciennych. m gazu (prawie 40% więcej niż w tym samym okresie 2023 r.), do Europy – 22,5 mld m3. m gazu – podaje Bloomberg.
Gazprom stopniowo zwiększa dostawy gazu do Chin uruchomionym pod koniec 2019 roku gazociągiem Siła Syberii, którego projektowa przepustowość wynosi 38 miliardów metrów sześciennych. m rocznie.
W zeszłym miesiącu firma zgodziła się z China National Petroleum Corp (KHHK, największym chińskim koncernem naftowo-gazowym) na dodatkowe dostawy w grudniu.
Przeczytaj: Pośrednictwo gazowe: ile tranzyt może wnieść do ukraińskiego budżetu
Ponadto Gazprom planuje zwiększyć dostawy do Chin o kolejne 10 miliardów metrów sześciennych. m gazu dzięki szlakowi dalekowschodniemu, którego uruchomienie planowane jest na 2027 rok. Jest to jednak „mała część” tego, co firma dostarczała wcześniej do Europy – pisze Bloomberg. Tym samym w 2022 roku Rosja wyeksportowała do krajów europejskich 61,3 miliarda metrów sześciennych. m gazu.
Przeczytaj: „Powolna” Europa i plan Mario Draghiego: co Ukraina może wygrać
Pamiętaj
Kraje UE zaimportowały w 2023 roku 43 miliardy metrów sześciennych. m gazu rurociągiem z Rosji to o 75% mniej niż w 2021 r. (150 miliardów metrów sześciennych) – podała Komisja Europejska.
- Energia