W dzisiejszym świecie smartfony stały się niemal nieistotną częścią naszego codziennego życia. Dają ci możliwość łączenia się, szybkiego wyszukiwania informacji i interakcji z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych, napisz WomanEL. Badania naukowe coraz częściej wskazują na negatywne skutki spędzania godziny przed ekranem, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie psychiczne.
Zwiększone wykorzystanie smartfonów i mediów społecznościowych wiąże się ze wzrostem lęku, depresji i poczucia własnej wartości. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy znaczną część swojego czasu spędzają w Internecie. Ciągły przepływ komunikatów, potrzeba utrzymania idealnego wizerunku w otoczeniu społecznym i presja cyfrowa obciążają psychikę. Ludzie coraz częściej zaczynają odczuwać stres w związku z niekończącą się pogonią za szacunkiem i lajkami.
Naukowcy donoszą także o zjawisku „wypalenia ekranu”, kiedy ludzie już po trzech godzinach przed ekranem zaczynają mam na myśli frustrację i problemy z koncentracją. Czynniki te mogą prowadzić do lęku, bezsenności i depresji.
Smartfony stwarzają iluzję wielozadaniowości, a ciągłe przełączanie się między różnymi zadaniami – od pracy po ograniczenia społeczne – osłabia nasze zdrowie w związku z zoseredzhuvatysya. Co więcej, wiele osób odczuwa potrzebę ciągłej stymulacji, gdy ich codzienna aktywność lub interakcja z Internetem staje się niespokojna.
Ta presja na psychikę jest szczególnie nasilona przez „strach przed przegapieniem”, jeśli ludzie stale się boją wydawania czegoś ważniejszego i cenniejszego w Internecie. Dobrym pomysłem jest spędzenie ponad godziny ze smartfonem, z dala od cyfrowego świata.
Dowiedz się też, jak smartfony wpływają na samopoczucie emocjonalne dziecka.