Rozpoczął się zapowiadany wcześniej ogólnoukraiński projekt edukacyjny „Źródło Energii”. Pierwsze wydarzenie w ramach wspólnego projektu Sense Bank, Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości i Funduszu Efektywności Energetycznej odbyło się w środę 16 października w Czerkasach.
Andriy Telepa, wiceminister gospodarki Ukrainy, podkreślił, że ważne jest podnoszenie świadomości małych i średnich przedsiębiorstw oraz społeczności terytorialnych w zakresie efektywności energetycznej kwestii, gdyż niezależność energetyczna Ukrainy jest dla rządu priorytetem.
„Zapewnienie niezależności energetycznej Ukrainy to nie tylko odbudowa mocy wytwórczych, ale także wdrożenie działań mających na celu lokalną poprawę efektywności energetycznej. Projekt „Źródło Energii” to cykl seminariów dla przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, samorządów i gmin, a także małych i średnich przedsiębiorstw, na temat wdrażania rozwiązań energooszczędnych i pozyskiwania preferencyjnego finansowania w ramach rządowego wsparcie projektów energetycznych. Wspólnymi siłami będziemy w stanie tej zimy zapewnić Ukraińcom prąd i ciepło” – zauważa Andrey Telepa.
Andrey Sokolov, członek zarządu Sense Bank, powiedział, że dzięki takim spotkaniom klienci mogą otrzymają praktyczne porady, które pomogą im przygotować się do zimy i zwiększyć ich niezależność energetyczną.
„Dla nas, jako banku publicznego, ważne jest edukowanie naszych klientów na temat kroków, jakie musi podjąć kredytobiorca, aby uzyskać kredyt na projekt dotyczący efektywności energetycznej. Często przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych, mając niewiele informacji, nie odważą się skorzystać z preferencyjnych instrumentów kredytowych w celu zapewnienia sobie własnego pokolenia. Dlatego uważamy ten projekt za niezwykle ważny i istotny” – podkreślił Andrey Sokolov
„Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym programie edukacyjnym dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki świadomości nasi obywatele będą mieli możliwość skorzystania z dotacji i rozwijania lub wspierania swojego biznesu w czasie wojny” – powiedział Wiktor Katrenich, Wiceprezes Zarządu Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości
Również podczas spotkania z przedstawicielami wspólnot terytorialnych, przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych prelegenci zaprezentowali swoje preferencyjne programy kredytowe oraz opowiedzieli o praktycznych przypadkach pozyskania finansowania kredytowego na ich realizację.
„W tym roku, bardziej niż kiedykolwiek, kraj przygotowuje się jednocześnie do sezonu grzewczego, a utworzenie zdecentralizowanej generacji jest jednym z kluczowych obszarów przygotowań do zimy, ustalanym na poziomie państwa” – komentuje Jegor Farenyuk, dyrektor Departamentu Efektywności Energetycznej Fundusz. — Fundusz Efektywności Energetycznej również nie pozostaje na uboczu; wiosną uruchomiliśmy program dotacyjny GreenDim, którego celem jest wprowadzenie alternatywnych źródeł energii w budownictwie mieszkaniowym. W ramach tego programu Fundusz udziela dotacji wspólnotom mieszkaniowym i spółdzielniom mieszkaniowym w wysokości 70% kosztów wyposażenia elektrowni fotowoltaicznych i pomp ciepła, które instalowane są w budynkach wysokościowych w celu wytwarzania energii naturalnej na potrzeby ogólne budynków, co znacznie rozszerzyło swoje możliwości.”
Przypominamy, że 3 października Sense Bank, Ministerstwo Gospodarki Ukrainy, Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości i Fundusz Efektywności Energetycznej podpisały wspólne memorandum, którego celem jest współpraca na rzecz podniesienia poziomu świadomości wspólnot terytorialnych, przedsiębiorstw i wspólnot mieszkaniowych na temat istniejących programów preferencyjnych pożyczania energii.