Projekt ustawy nr 11416-d „W sprawie zmiany Ordynacji podatkowej Ukrainy w zakresie specyfiki opodatkowania w okresie stanu wojennego” został przyjęty w drugim czytaniu. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta, co najprawdopodobniej nastąpi w ciągu najbliższych dni. Taxer wyjaśnił, w jaki sposób prywatni przedsiębiorcy mogą płacić podatek wojskowy.
Zauważa się, że od 1 października indywidualni podatnicy przedsiębiorców prywatnych będą zobowiązani do zapłacić podatek wojskowy.
Jak to się stanie
Dla osób prowadzących działalność na własny rachunek w 1-2 grupach:
- Wysokość podatku wojskowego będzie wynosić 10% płacy minimalnej od stycznia w tym roku (w 2024 r. będzie to 710 UAH, w 2025 r. – 800 UAH). Musisz płacić co miesiąc, w tym samym terminie, co jednolity podatek. Przykładowo za październik trzeba będzie zapłacić do 20 października (termin może ulec przesunięciu w zależności od daty podpisania i publikacji ustawy). Będziesz musiał zgłosić się do służby wojskowej w swoim rocznym oświadczeniu.
Dla przedsiębiorców prywatnych z grupy 3:
- Wysokość podatku wojskowego wyniesie 1% dochodu. Składka naliczana jest od dochodu uzyskanego od 1 października. Płatność będzie dokonywana raz na kwartał, w tym samym terminie co podatek jednolity. Pierwszą opłatę należy uiścić na rzecz uczelni do 19 lutego 2025 r. O zapłatę podatku wojskowego będziesz musiał zgłosić się w zwykłej deklaracji pojedynczego podatnika (za czwarty kwartał, czyli do 10 lutego 2025 r.).
Czy istnieją rachunki za opłacenie podatków wojskowych
Składka wojskowa będzie dokonywana na wyodrębnione w Skarbie Państwa konta specjalne, które obecnie nie są jeszcze otwarte.
Czy wzrosła stawka opłaty wojskowej dla pracowników najemnych
Stawka składki wojskowej służba wojskowa dla pracowników najemnych wzrosła z 1,5 do 5%.
Stawka służby wojskowej pozostaje na poziomie 1,5% dla personelu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy, SBU, SVR, GUR MO, Gwardii Narodowej, straży granicznej , UGO i DSSZZI dla osób wykonujących misje bojowe
„Proszę zwrócić uwagę! Stawka podatku wojskowego od wynagrodzeń pracowników wzrasta od dnia wejścia w życie ustawy, a nie od 1 października (aby ustalić dokładną datę, czekamy na oficjalne wyjaśnienia organów podatkowych)” – czytamy w komunikacie.
Jakie kary grożą za niezapłacenie zgromadzenia wojskowego
Zgodnie z projektem ustawy nr 11416-d stanowi się, że: podatnicy ponoszą odpowiedzialność za naruszenie zasad wnoszenia (przekazywania) składek wojskowych w kwotach określonych w tym Kodeksie za naruszenie zasad wnoszenia (przekazywania) jednolitych kwot podatku za odpowiednią grupę pojedynczych podatników.
W związku z tym kary za naruszenie obowiązku wojskowego dla grup:
FOP 1 i 2 – w wysokości 50% kwoty jednorazowy niezapłacony podatek;
FOP 3 grupy:
- za niepłacenie mniej niż 30 dni – kara w wysokości 5% kwoty niezapłaconego podatku wojskowego ; za brak płatności przez okres dłuższy niż 30 dni – kara w wysokości 10% kwoty niezapłaconego podatku wojskowego, odpowiedzialność będzie następująca:
- pierwsze naruszenie: kara w wysokości 25% tej kwoty; niezapłaconej składki wojskowej; powtarzające się opóźnienia w płatnościach przekraczające 90 dni: kara grzywny w wysokości 50% kwoty długu
Pamiętaj
„Ministerstwo Finansów” tak napisało 15 października marszałek Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podpisał ustawę podatkową nr 11416-d i przesłał ją do Kancelarii Prezydenta.
Ustawa przewiduje:
- podwyżkę podatku wojskowego do 5%. podatek dla przedsiębiorców prywatnych i innych kategorii. Opłaty z góry na stacjach benzynowych. 1% na wszystkie formy prywatnego przedsiębiorcy III grupy. 25% zysku trafia do instytucji finansowych. 50% podatek od zysków banków w 2024 roku.