Jak pod względem prawnym funkcjonują wirtualne biura i dlaczego warto rozważyć skorzystanie z tej usługi?
Czym dokładnie jest wirtualne biuro?
Wirtualne biuro to stosunkowo nowa usługa, która spełnia potrzeby przedsiębiorców w zakresie spełnienia podstawowych obowiązków rejestrowych każdego podmiotu działającego na terenie Polski. O co dokładnie chodzi? Wirtualne biuro, a raczej usługodawca, udostępniający adres, oferuje możliwość skorzystania z adresu oraz skrzynki pocztowej, która obsługiwana jest przez firmę będącą właścicielem danego biura.
W ramach takiej usługi często opłacanej na zasadzie miesięcznego abonamentu, jak w przypadku firmy Biuro dla Misia, klient może wykorzystać adres na rzecz rejestracji firmy, ale także do celów marketingowych. W ramach takiej usługi biuro wirtualne zapewnia także obsługę korespondencji, która trafia pod podany adres, jednak nie bezpośrednio do przedsiębiorcy. Taka korespondencja jest skanowana i wysyłana klientowi elektronicznie, dzięki czemu on, bez wychodzenia z domu, może zajmować się swoimi zadaniami, nie przejmując się kwestiami administracyjnymi.
Wirtualne biuro w świetle polskich przepisów – czy to legalne?
Przedsiębiorcy zainteresowani usługą wirtualnego biura zastanawiają się pewnie, czy taka forma usługi jest zgodna z obowiązującym prawem. Uspokajamy – jak najbardziej. Firma jest zarejestrowana pod rzeczywistym adresem, co stanowi podstawę legalności takiego działania.
Oczywiście każda firma musi spełnić podstawowe obowiązki, jak rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, czy zarejestrowanie biura pod konkretnym adresem, jednak wirtualne biuro Warszawa zapewni nam pełną administracyjną obsługę, gwarantując tym samym legalne działanie. Co więcej, biuro wirtualne to forma ochrony prywatności przedsiębiorcy lub freelancera, który w innym wypadku jest zmuszony do udostępnienia adresu zamieszkania. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to dość niekomfortowa sytuacja, którą możemy jednak zmienić, korzystając z usługi wirtualnego biura.
Zalety korzystania z wirtualnego biura
Dlaczego wirtualne biuro to propozycja, która przyciąga coraz więcej przedsiębiorców? Przede wszystkim połączenie oszczędności czasu i pieniędzy. Freelancer lub start-up, poszukujący finansowania nie musi obawiać się kosztów wynikających z wynajmu powierzchni biurowej. Wszystkie zadania mogą być wykonywane zdalnie z domu lub dowolnego miejsca na ziemi, zachowując przy tym wszystkim oficjalny adres siedziby firmy.
Adres wirtualnego biura to także pewna forma prestiżu, która, dzięki odpowiedniemu adresowi w Warszawie może przyciągnąć dodatkowych klientów zwracających uwagę na tę kwestię. W końcu nie możemy zapominać o czymś, co zostało już wspomniane – ochronie prywatności, która szczególnie w przypadku drobnych przedsiębiorców lub freelancerów oznacza brak podawania własnego miejsca zamieszkania jako siedziby firmy. To wszystko, wraz z pełną obsługą korespondencji i legalnością usługi dostępne jest w atrakcyjnej cenie, która różni się w zależności od wybranego pakietu. To sprawia, że każdy przedsiębiorca może cieszyć się swobodą działania i elastycznością w prowadzeniu firmy bez dodatkowych formalności.