Przyczyną konfliktu było przekazanie świątyni Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.
Policja Czerkas regionu wszczęło postępowanie karne za chuligaństwo
Policja obwodu czerkaskiego wszczęła postępowanie karne za chuligaństwo
Wszystkie okoliczności zdarzenia ustalają śledczy Komendy Powiatowej Policji w Czerkasach w ramach postępowania karnego wszczętego na podstawie części 4 art. 296 Kodeksu karnego Ukrainy (chuligaństwo). Maksymalna kara, jaka może zostać nałożona na podstawie sankcji zawartych w tym artykule, to pozbawienie wolności na okres od dwóch do pięciu lat. Działania dochodzeniowe są kontynuowane.
W Czerkasach, w pobliżu cerkwi św. Michała, doszło do konfliktu pomiędzy przedstawicielami OCU a Posłem UPC
Na czele diecezji czerkaskiej UPC (MP) stoi metropolita Feodozjusz czerkasko-kanowski. W zeszłym roku postawiono mu już trzy zarzuty – o podżeganie do nienawiści międzyreligijnej i zaprzeczanie zbrojnej agresji Rosji. Również w lutym 2024 roku otrzymał czwarte podejrzenie. poseł).
- Rada Najwyższa w sierpniu tego roku zakazała działalności organizacjom religijnym związanym z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.
- Przyjęta ustawa wprowadza ograniczenia dla organizacji religijnych w powiązaniach z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, której działalność jest zabroniona na Ukrainie, określa, co dokładnie oznacza takie powiązania i wyznacza termin, w którym organizacje ukraińskie muszą się pozbyć tych połączeń. – dziewięć miesięcy. Dokument określa także tryb nadzoru państwa nad przestrzeganiem tego wymogu, przyznaje organom władzy państwowej uprawnienia do współdziałania z organizacjami religijnymi, które samodzielnie nie mogły lub nie chciały spełnić wymogów prawa.
- W sprawie 1 grudnia 2022 roku Prezydent Władimir Zełenski uchwalił decyzję RBNiO o zakazie działalności na Ukrainie organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływów w Rosji.