Ameryka Południowa uważana jest za miejsce narodzin tego owocu, obecnie rośnie on w Region śródziemnomorski, Australia, Azja, Afryka i Nowa Zelandia.
Feijoa to zielony, niepozornie wyglądający owoc, przypominający małe awokado, ale niezwykle smaczny i zdrowy. Jej smak przypomina połączenie truskawek, ananasa i gujawy; w niektórych krajach feijoa nazywana jest „gujawą ananasową”. To prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu, owoc zawiera witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Podpowiadamy, jakie zalety ma feijoa, kto nie powinien jej jeść i jak wybrać odpowiedni owoc.
Jakie są korzystne właściwości feijoa
Owoc zawiera witaminy B, E, K, C i związki przeciwutleniające. Ze względu na silną zawartość przeciwutleniaczy, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się, hiszpańscy lekarze nazywają feijoa „owocem wiecznej młodości”.
Feijoa zawiera także kwas foliowy i żelazo; dietetycy zdecydowanie zalecają kobietom w ciąży spożywanie tego egzotycznego owocu, aby zapobiec rozwojowi anemii. Dzięki zawartości minerałów – cynku, potasu, fosforu i wapnia, feijoa chroni tkankę kostną przed kruchością.
W 2007 roku naukowcy odkryli, że feijoa ma właściwości przeciwnowotworowe ze względu na silną zawartość przeciwutleniaczy.
p> < p>Owoce egzotyczne pomagają także szybciej schudnąć. Zawiera wystarczającą ilość błonnika i witamin, aby nasycić organizm, ale ma mało kalorii, więc nie szkodzi sylwetce.
Lekarze zalecają spożywanie feijoa każdemu, kto doświadcza problemów trawiennych. Spożywanie tego owocu jest również zalecane przy nudnościach i zatruciach pokarmowych; pomaga usunąć toksyny z organizmu.
Kto nie powinien jeść feijoa: jakie są przeciwwskazania
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe nie powinny jeść żołądka i jelit feijoa. Owoc jest również przeciwwskazany dla diabetyków i osób uczulonych na witaminę C.
Kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie spożywania feijoa. Dzieci mogą jeść tylko jeden owoc dziennie.
Jak wybierać i przechowywać feijoa
Wysokiej jakości owoc ma zieloną skórkę i jest elastyczny w dotyku. Najlepiej byłoby pokroić owoce przed zakupem. Jeśli miąższ jest jasny, prawie przezroczysty, o konsystencji galarety, mamy dojrzały owoc. Jeśli jest brązowy, oznacza to, że owoc niestety zepsuł się. Biały miąższ oznacza, że owoc musi dojrzeć. Feijoa sprzedawane są zazwyczaj w stanie niedojrzałym, dlatego aby owoce dojrzały, należy je przechowywać przez kilka dni w temperaturze pokojowej. Zaleca się przechowywanie feijoa nie dłużej niż 7 dni w lodówce.