W przypadku śmierci lub ciężkiej choroby bliskiej osoby skazani mogą wyjechać poza kolonię na terytorium Ukrainy.
zdjęcie poglądowe
Gabinet Ministrów zatwierdził projekt ustawy, zgodnie z którym część więźniów może uzyskać zezwolenie na czasowe opuszczenie kolonii, jednak nie dłużej niż na tydzień i pod pewnymi warunkami.
Poinformował o tym przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej Taras Melniczuk.
Zauważył, że rząd przyjął dziś projekt ustawy „O zmianie art. 111 Kodeksu karnego wykonawczego Ukrainy w związku z postanowieniem Sądu Konstytucyjnego Ukrainy z dnia 20 grudnia 2023 r. nr 11-р(II)/2023”. Proponuje, aby w przypadku śmierci lub ciężkiej choroby bliskiej osoby skazani mogli odbywać krótkotrwałe wyjazdy poza kolonię na terytorium Ukrainy, z wyjątkiem czasowego zajęcia, na okres nie dłuższy niż 7 dni, nie w tym czas potrzebny na podróż w obie strony (nie więcej niż trzy dni).
Dotyczy to więźniów przebywających w koloniach o minimalnym i średnim bezpieczeństwie, o lekkich lub ogólnych warunkach przetrzymywania, a także w obszarach resocjalizacji
Pozostałym skazanym proponuje się umożliwienie krótkoterminowych wyjazdów poza kolonię poprawczą na okres nie dłuższy niż 1 dzień, nie wliczając czasu potrzebnego na podróż w obie strony (nie więcej niż trzy dni). którzy zostaną zwolnieni na 7 dni, będą mogli samodzielnie dotrzeć do celu i z powrotem. Pozostali skazani muszą podróżować wyłącznie w towarzystwie strażników więziennych.
Koszty kolonii związane z zapewnieniem skazanym krótkotrwałych wyjazdów muszą pokryć skazani, ich krewni lub inne osoby.
- W 2016 roku Rada w głosowaniu przyjęła w całości projekt ustawy nr 2490-a określający zasady korzystania z Internetu w zakładach karnych. Zgodnie z dokumentem dostęp do Internetu odbywa się pod nadzorem administracji. Skazani mogą tworzyć wiadomości e-mail, ale administracja musi mieć do nich dostęp. Skazanym zabrania się także odwiedzania portali społecznościowych i stron pornograficznych.
- Dzień wcześniej Rada Najwyższa przyjęła kilka kolejnych ustaw humanizujących pobyt w zakładach karnych. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało także oferowanie lekcji języka angielskiego w ośrodkach poprawczych.