Przez wiele lat ludzie zastanawiali się, dlaczego ptaki ustawiają się dokładnie w kolejce podczas migracji.
O nas tak podaje URA-Inform, powołując się na Aktualno.
To naprawdę niesamowite, bo natura wymyśliła idealny sposób, który pozwala ptakom pokonywać ogromne odległości.
Badanie wykazało, że każdy ptak, machając skrzydłami, zapewniał siłę nośną ptakowi znajdującemu się bezpośrednio za nim. Tym samym dzięki kształtowi klucza całe stado zwiększa swoją prędkość lotu o co najmniej 71% w porównaniu do prędkości, jaką każdy ptak może osiągnąć indywidualnie.
Kolejność konstrukcji klucza zapewnia oszczędność energii i optymalną interakcję zespołu. Na czele klucza stoi lider, najsilniejszy i najbardziej odporny. Trzepotanie skrzydeł powoduje powstawanie potężnych prądów powietrza, zapewniających dodatkowy napływ powietrza z tyłu. Jednak nawet on może być zmęczony. Ptaki pokazują, że dzielenie się odpowiedzialnością i zmiana liderów może być kluczem do sukcesu.
Drugie ogniwo ułatwia pracę trzeciemu i tak dalej. Gdy tylko jedna gęś wypadnie z ogólnego stada i spróbuje latać samotnie, natychmiast odczuwa ciężar i opór. Dlatego wraca do stada, aby skorzystać z siły nośnej, jaką wytwarzają ptaki lecące przed nim.
Ptaki najstarsze i najsłabsze odlatują zawsze pod koniec wiosny – opór powietrza jest minimalny. Ptaki lecące z tyłu dosłownie wznoszą się na falach powietrza powstałych z przodu. Co ciekawe, krzyk, który słyszymy z lecącego po niebie klucza, wydają tylko ptaki przelatujące z tyłu. W ten sposób wspierają ptaki przed sobą i zachęcają je do utrzymywania tempa.
Obserwowanie ptaków może nauczyć ludzi cennych lekcji na temat współpracy, wsparcia i wzajemnej pomocy, których można z powodzeniem zastosować w naszym życiu i społeczności.
Również wielu zaskoczy odpowiedź na pytanie, dlaczego gąbki do mycia naczyń są wielokolorowe.