Amerykański bank inwestycyjny JPMorgan spodziewa się rekordowej sprzedaży obligacji na wschodzących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) w 2024 r., pisze Bloomberg, powołując się na Stefana Weilera, szefa rynków kapitału dłużnego w regionie.< /p>
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Prognoza JPMorgan
Według prognozy „It” wolumen emisji zarówno państwowych, jak i korporacyjnych papierów wartościowych w twardej walucie przekroczy w 2020 r. poprzedni rekord wynoszący 265 miliardów dolarów.
Od początku roku sprzedano już obligacje o wartości 253 miliardów dolarów, a pod koniec roku oczekuje się nowego historycznego maksimum – dodał.
Główną przyczyną tego wzrostu jest obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy od czterech lat, dzięki czemu kraje rozwijające się mają większą dostępność pożyczek na rynkach międzynarodowych. Ponadto niepewność wokół wyborów w USA i niestabilność geopolityczna na Bliskim Wschodzie skłaniają pożyczkobiorców do emisji obligacji przed potencjalnymi wahaniami na rynku, pisze agencja.
Według danych zebranych przez Bloomberg wolumen światowych obligacji emisja emitowana przez rządy i firmy wzrosła w tym roku o 59% do 507 miliardów dolarów, przy czym około połowa całkowitego wolumenu pochodziła z regionu EMEA.
Agencja zauważa, że Rosja była kiedyś jednym z największych pożyczkobiorców na rynku obligacji krajów rozwijających się, ale od 2022 roku ze względu na sankcje nie uczestniczy w tych operacjach. Nieobecność tego kraju nie stała się jednak czynnikiem ograniczającym rozwój tego rynku i została zrekompensowana aktywnością innych krajów – Arabii Saudyjskiej, Polski, Rumunii, a zwłaszcza Turcji.
Turcja zdaniem doniesienia medialne, pokazała imponujące wyniki w 2024 roku, stając się jednym z liderów pod względem wolumenów emisji obligacji. Gospodarka kraju ustabilizowała się, co wzbudziło optymizm wśród inwestorów. Bloomberg zauważył, że sprzedaż obligacji Turcji wzrosła o 144% w 2023 r., a odnoszący sukcesy emitenci korporacyjni po raz pierwszy weszli na międzynarodowe rynki kapitałowe.
„Fundusze, które uciekły z rynków wschodzących ze względu na wysokie stopy procentowe w USA, zaczynają teraz powracać „ w miarę jak rentowności obligacji na rynkach wschodzących stają się coraz atrakcyjniejsze wraz ze spadkiem stóp procentowych w USA” – wyjaśnia Weiler.
Dodaje, że oczekiwany dalszy spadek stóp procentowych będzie wspierać popyt na obligacje z tych rynków w 2025 r. i zauważa, że bank ma bardzo optymistyczną prognozę na przyszły rok.
Zacznij zarabiać od 10% rocznych dochodów aktywnych i pasywnych
- Inwestycje